ویژگی انواع کیسه بگ فیلتر

ویژگی انواع کیسه بگ فیلتر

وقتی صحبت از غبار و گازهای حامل غبار می شود ناخودآگاه ذهن ها به سمت صنایع شیمیایی می رود. درحالی که صنایع خطرناک و حساسی مانند دارو سازی و صنایع غذایی در نظر گرفته نمی شود. در مطالب قبلی درباره بگ فیلتر صنعتی و غبارگیر کیسه ای صحبت کردیم. انواع آن ها رابیان کردیم و روش عملکرد هر دو نوع بگ فیلتر را به طور کامل شرح دادیم. در این مطلب می خواهیم ویژگی های انواع کیسه بگ فیلتر را بر حسب متریال آن بیان کنیم تا در صورت نیاز همه بتوانند با توجه به نیازشان یکی از انواع بگ فیلتر را انتخاب کنند.

باید توجه کنید که هنگام خرید کوره ذوب و کیسه های بگ فیلتر این دو را متناسب با هم تهیه کنید.

غبارگیر کیسه ای نایلونی

فیلترهای کیسه ای نایلونی همانطور که از نام ان مشخص است از نایلون ساخته شده اند. مقاومت دمایی این کیسه ها محدود است و در حوزه ی دمایی 120 الی می توانند دما را تحمل کنند. در دماهای بالای 120 این کیسه تخریب می شوند و مشکلاتی برای سیستم به وجود می آورند.

این کیسه ها در شرایط قلیایی مقاومت خوبی دارند و به همان نسبت در شرایط اسیدی نامناسب هستند. در برابر حلال های آلی و موارد بیولوژیکی عملکرد خوبی دارند.

فیلتر کیسه ای سنتی نومکس

این فیلترها به نام فیلتر نسوز هم شناخته می شود و دقیقاً مهمترین ویژگی آن ها استقامت دمایی بالا است که در دمای 205 الی 220 می تواند به خوبی عمل کند. تمام اسیدها چه آلی و چه معدنی برای این بگ فیلترها مضر هستند و کیسه ها را به سرعت تخریب می کنند. کیسه های غبارگیر نومکس در محیط بازی مطلوب است. اگر در محیط حلال های طبیعی مانند بنزن، تولوئن وجود داشته باشد نمی تواند مانع از عملکرد خوب این بگ فیلتر شود.

 

 

کیسه بگ فیلتر نومکس

فیلتر غبارگیر آکریلیک

فیلترهای آکریلیک در برابر اکسید کننده های قوی مانند اکسیژن،فلوئور، کلر، برم و ید و هیپوکلریت مقاوم هستند و در همچنین در حلال های آلی مانند حلال های هیدروکربنی عالی هستند. اما یک ایراد این فیلترها ضعف آن ها در محیط های بازی است. همچنین محدود فعالیت دمایی آن ها نیز چندان بالا نیست و در بازه ی 121 الی 135 توان مقاومتی دارد.

کیسه غبارگیر تفلونی

این یکی از بهترین فیلترها برای محیط های اسیدی است. هم اسیدهای آلی قوی مانند اسید فرمیک و هم اسیدهای ضعیف که الکل ها هم در این دسته قرار می گیرند و هم اسیدهای معدنی مانند اسید نیتریک و کلریدریک. عوامل اکسیداسیون روی این ها تاثیری ندارد بنابراین در حضور فلوئور هم کار خود را به خوبی انجام می دهند. نکته مثبت این فیلتر کیسه ای سنتی، بازه ی دمایی آن ها است که مانند فیلترهای نومکس در دمای بالا آسیب نمی بینند و در دمای 260 الی 280 کار خود را انجام می دهند.

 

 

کیسه بگ فیلتر تفلونی

کیسه بگ فیلتر پلی استر

غبارگیر پلی استر یکی از مرسوم ترین فیلترها می باشد گرچه نسبت به فیلترهای دیگر چندان مزیتی ندارد. ولی شاید به دلیل اینکه جزو اولین ها بوده مرسوم تر شده است. این فیلتر در دمای 135 تا 150 سانتی گراد فعالیت خوبی دارد اما در دماهای بالاتر از آن آسیب می بیند و غبار را از خود عبور می دهد.

در برابر اسیدهای معدنی و حتی ارگانیگ بسیار ضعیف عمل می کند و اگر محیط اسیدی باشد باید از بگ فیلتر کیسه ای دیگری استفاده کرد. مزیت این فیلترهای کیسه ای مقاوم بودن آن ها در برابر عوامل اکسنده است و همچنین حلال های آلی نیز نمی توانند این سیستم را تخریب کنند. اما در همه ی موارد باید دقت شود که از بازه ی عملکرد این فیلتر فراتر نباشد.

مطالعه این مقاله رو پیشنهاد می کنم  کوره بلند ذوب آهن چیست و چگونه عمل می کند؟

 

کیسه بگ فیلتر پلی پروپیلن

یکی از بهترین انتخاب ها در حوزه ی بگ فیلترهای سنتی کیسه ای که با هر شرایطی سازگار است بگ فیلتر پلی پروپیلنی است. این کیسه ها در برابر اسیدهای معدنی بسیار جان سخت هستند و بخارات و گازهای اسیدی نمی توانند این کیسه ها را تخریب کنند. همچنین اگر اسیدها  آلی باشند و حتی اکسنده ها نیز توانایی عبور غبارات از این کیسه را ندارند. در حضور حلال های ارگانیگ می توان از این کیسه ها استفاده کرد.

کیسه ی غبارگیر پلی آمید

از دیگر فیلترهای کیسه ای با کارکرد بالا فیلترهای پلی آمید است. به غیر از ایراد این کیسه ها که در برابر شرایط بازی ضعیف هستند در سایر موارد مانند مقاومت در برابر اسیدهای آلی و معدنی عملکرد خیلی خوبی دارند و همچنین در برابر اکسنده ها نیز می توانند بدون کاهش کارایی خوب عمل کنند. اما نکته ارزشمند درباره ی این فیلترها تحمل دماهای بالا در بازه ی 245 الی 260 درجه سانتیگراد می باشد.

 

 

کیسه بگ فیلتر پلی آمید

کیسه غبارگیر فایبرگلس

فایبرگلس هم نوعی پارچه یا در واقع نوعی بافت است که از آن ها کیسه های بگ فیلتر سنی می سازند. این پارچه ها در حالت عادی می توانند در دمای 260 الی 280 به خوبی دوام بیاورند. اما اگر دما بالاتر رود مشکلات تجزیه این کیسه ها شروع می شود. همینطور که در برابر دما مقاوم هستند می توانند در برابر اسید معدنی نیتریک و کلریدریک و حتی سولفوریک و تیزاب به راحتی کار خود را انجام دهند. ولی به همین نسبت در برابر بازها و محیط های قلیایی ضعیف عمل می کنند. در ضمن عوامل اکسنده نیز روی این کیسه ها تاثیر ندارد.

درباره ی انواع بگ فیلترهای کیسه ای که در بالا گفته شد، نمی توان بهتر یا بدتر را انتخاب کرد. شاید همان فیلتری که در یکی از صنایع که با اسیدهای معدنی سروکار دارد و انتخاب خوبی است،برای سیستمی دیگر به علت بازه ی دمایی انتخاب بدی باشد. بنابراین ما مقایسه ی این فیلترهای کیسه ای را به خود شما واگذار می کنیم تا بتوانید نیازسنجی کرده و انتخاب بهتری داشته باشید.

 

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

 

سوالات متداول

چند نوع کیسه بگ فیلتر در بازار موجود است؟

بگ فیلترهای کیسه ای در انواع نایلونی، پلی آمید، پلی پروپیلن، نومکس، فایبرگلس، تفلونی موجود است.

آیا کیسه بگ فیلتر در برابر دما مقاومت دارند؟

تعدادی از بگ فیلترها مانند نومکس و فایبرگلس با عنوان نسوز معروف شده اند و در واقع در دماهای 200 الی 280 آتش نمی گیرند.

آیا کیسه بگ فیلتر مقاوم در محیط اسیدی وجود دارد؟

بله وجود دارد. کیسه های فایبرگلس، اکریلیک، تفلونی در محیط های اسیدهای معدنی مقاوم هستند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.