از صفر تا 100 کوره دوار ذوب مس

از صفر تا 100 کوره دوار ذوب مس

کوره های ذوب پایه و اساس صنعت ذوب و در واقع پیرومتالوژی هستند. این کوره ها انواع مختلفی دارد که در صنایع مختلف می توان از آن ها استفاده کرد. این کوره ها عبارتند از کوره ی بوته ای، کوره القایی، کوره قوس الکتریکی، کوره دوار، کوره زیمنس و کوره کوپل. ما در مباحث قبل راجع به انواع کوره های گفته شده به تفضیل صحبت کرده ایم. امروز می خواهیم در مورد کوره دوار ذوب مس و انتخاب و خرید کوره های ذوب صنعتی صحبت کنیم.

کوره دوار ذوب چیست؟

در میان انواع کوره های ذوب، انواع ثابت و متحرک وجود دارد. اما نوع دوار با همه این ها متفاوت است. این کوره ها به شکل استوانه هستند و طول و قطر آن ها می تواند با توجه به ماده ای که در آن ذوب خواهد شد، متفاوت باشد و در واقع این طول و قطر ظرفیت این کوره ها را تعیین می کند.

ساختار کوره دوار ذوب مس

کوره دوار ذوب مس از چند لایه تشکیل می شود. یکی لایه برونی است که از جنس فولاد است و دارای استقامت بالایی می باشد. اما لایه درونی از جنس کائولیت و سیلیس می باشد. علاوه بر آن داخل این کوره ها را با آجرهای نسوز پوشش می دهند. آجر نسوز از خاک چینی و پوکه های مواد معدنی که در دمای 1500 درجه به مدت 3 روز پخت می شوند ساخته شده است. در هنگام چینش این آجر ها باید توجه شود که شیب کوره به هم نخورد.

این کوره ها با شعله کار می کنند و سوخت آن ها گاز است. از یک سمت مشعل به داخل کوره حرارت می دهد و سمت دیگر کوره  به سیستمی متصل است که غبارهای حاصل از ذوب کنسانتره را مکش کند.

روی کوره سوراخ های کوچکی به قطر 10 الی 15 سانتی متر وجود دارد که از طریق این سوراخ ها می توان محتوای کوره را بررسی کرد که آیا ذوب به طور کامل انجام شده است یا نه. تصویر زیر را ببینید.

 

 

کوره دوار ذوب مس

عملکرد کوره دوار ذوب مس

اصولاً برای ذوب کنسانتره هایی مانند مس سولفوره و سرب سولفوره استفاده از کوره بهترین انتخاب است. برای این کار از کوره های دوار ذوب مس استفاده می کنند. روش کار به این صورت است که هنگامی که می خواهند کنسانتره را شارژ کوره کنند، دهانه کوره باز می شود و به کوره یک شیب داده می شود که بتوان مواد را شارژ کرد. علاوه بر کنسانتره هایی که داخل کوره دوار ذوب مس ریخته می شود به آن روان کننده و کمک ذوب هم اضافه می شود. این کار باعث تسهیل عملیات ذوب می شود.

 

 

کوره دوار ذوب ریلی مس

 

 

بعد از شارژ، کوره دوار به جای خود برمی گردد. سوراخی که روی بدنه ی کوره برای بررسی کوره وجود دارد با استفاده از گل معمولی که می تواند از هر خاکی تهیه شود بسته می شود. گل در دماهای بالای کوره سفت می شود و در واقع می پزد. جالب است که در حین چرخش کوره هم هیچی مشکلی از این قسمت ایجاد نمی شود.

شعله ی گفته شده از طریق مشعل به دهانه کوره نزدیک می شود. اگر مشعل را فقط با گاز به داخل کوره دمیده شود چون شعله منطقه ای است نمی تواند دمای یکسانی به همه جای کوره بدهد. بنابراین برای رفع این مشکل، کنار مشعل از دمنده های هوا استفاده می کنند که می تواند دمای شعله را تا چند متر دورتر برساند. در واقع این دمنده های هوا، شعله را به قسمت های دورتر پرتاب می کنند و باعث یکنواختی دمای شعله در همه کوره می شوند.

حالا کوره به آرامی شروع به چرخیدن می کند. استفاده از کوره دوار ذوب مس به دلیل همین چرخش است که محبوب است. چون موقع چرخش اجازه نمی دهد که مواد مذاب در یک جا ته نشین شوند. در واقع چرخش این کوره ها باعث افزایش راندمان ذوب شده است.

تشخیص تکمیل فرایند ذوب مس

از کجا باید فهمید که آیا ذوب تکمیل شده یا نه؟ اگر فردی که پای کوره است، با تجربه باشد می تواند به راحتی این کار را از روی زمان بندی تشخیص دهد اما اگر فرد تازه کار باشد باید به شواهد دقت کند. هنگامی تمام کنسانتره مس ذوب شده از کنارهای کوره مقدار بسیار بسیار کمی از مواد ذوب به بیرون تراوش می کند که این نشان دهنده تکمیل مرحله ذوب است.

مطالعه این مقاله رو پیشنهاد می کنم  کوره قوس الکتریکی و کاربرد آن در ذوب آهن

تخلیه کوره دوار مس از مواد مذاب

بعد از ذوب مواد موجود در کوره ذوب، باید تخلیه شوند تا برای مرحله بعد آماده شوند. برای این کار کوره دوار ذوب مس را ثابت می کنند. مواد از طریق سوراخ و یا دریچه ی روی بدنه تخلیه خواهد شد. ظرفی یا مخزنی را که درون آن مواد مذاب ریخته می شود از استیل های نسوزی است که قیمت های بسیار بالایی دارند و به آن ها پاتیل گفته می شود.

پاتیل را درست زیر کوره و در قسمت منفذ قرار می دهند. حالا گلی را که روی این منفذ زده بودند را با دریل های صنعتی سوراخ می کنند و این منفذ را به سمت پایین می چرخانند. بلافاصله مواد مذاب درون آن به داخل پاتیل می ریزد. این کار تا جایی کنسانتره ذوب شده تخلیه شود ادامه می یابد. وقتی که مذاب کنسانتره تمام شده دوباره منفذ کوره را به پهلو می چرخانند. پاتیل حاوی مس مذاب را با جرثقیل های بزرگ برداشته و کناری می گذارند.

باید سرباره را هم از کوره دوار مس تخلیه کنند. پاتیل دیگری که مخصوص سرباره است را دوباره زیر کوره دوار قرار می دهند و کارهای قبلی این بار برای سرباره دوباره تکرار می شود.

در این مرحله کوره تخلیه شده و برای شارژ مرحله بعد آماده می شود.

سیستم غبارگیری کوره دوار

در حین ذوب، مقدار زیادی بخارات که حاوی ذراتی از مواد اکسید شده ی مس هستند در سطح کوره ایجاد می شود. اگر این بخارات و گازها تخلیه نشوند برای سیستم بسیار خطرناک خواهد بود. برای این کار انتهای کوره ذوب مس به سیستمی متصل می شود که لوله های یو شکل هستند و به آن ها  بگ فیلتر سیکلون گفته می شود . این بخارات در داخل این لوله ها خنک می شوند و از حالت گازی خارج می شوند. حتی می توان از غبارگیر کیسه ای نیز برای مهار غبار مس استفاده کرد.

غبارها و اکسیدهایی که داخل بخارات بود به شکل پودر در می آید می توان آن ها را از لوله های فیلترها خارج کرد. این پودرها می توانند دارای درصدی از مس اکسیده باشند که می توان آن ها را بعد از آنالیز اگر در شرایط مناسبی بودند به سیستم بازگرداند. یا اگر چیز مناسبی نبود می توان آن ها به عنوان باطله دپو کرد.

بعضی کارخانه ها در کمال ناباوری از این سیستم ها استفاده نمی کنند و متاسفانه بخارات را شبانه به صورت مخفیانه به محیط آزاد می کنند. این آلودگی ها برای مردم منطقه و حتی آب های زیر زمینی و گیاهان و هر آنچه که توانایی زیست دارد یا می تواند عامل زیستی باشد را به نابودی می کشانند.

نکات مهم در خرید کوره دوار ذوب مس

در خرید کوره ذوب باید به نکات زیر توجه کنیم.

  • ظرفیت کوره توجه کنیم. که این بستگی به مقدار مواد اولیه، اندازه سوله ی که کوره در آن قرار می گیرد، ظرفیت سیستم های مکنده دقت کرد.
  • جنس کوره و توان گرمایی آن: جنس کوره بسیار دارای اهمیت است. چون کوره ی دواری که در آن مس ذوب می کنند با کوره ای که سرب ذوب می کنند و یا حتی کوره های قالکاری با هم متفاوت هستند.
  • ظرفیت حرارتی کوره: میزان تحمل دما حین ذوب.

 

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

 

سوالات متداول

کوره دوار مس چیست؟

نوعی از کوره های ذوب است که در حین انجام عملیات ذوب به آرامی در حال چرخش است.

چرخش کوره دوار چه اهمیتی دارد؟

چون مواد مذاب مس سنگین هستند و علاوه بر مس فلزی در آن سرباره نیز وجود دارند اگر کوره نچرخد، سرباره ها به کف کوره می چسبند و مانع از ذوب کامل کنسانتره می شوند.

چه نکاتی در خرید کوره دوار ذوب مس اهمیت دارد؟

حجم مواد اولیه ی که قرار است ذوب شود، ظرفیت گرمایی کوره، دمای ذوب مواد، متریال یا جنس کوره و اندازه ی محلی که کوره در آنجا قرار می گیرد.

 

 

2 نظر

  • سلام آقای قدیمی. ما چند وقت پیش از شما که کوره ذوب مس خرید کردیم. یه دوسالی میشه که بدون هیچ نقصی داره کار می کنه. گروه ما
    خیلی راضی هستند. دستتون درد نکنه. البته حتی برای فلزات دیگه هم از این کوره استفاده کردیم. خوب جواب داده.

    • سلام اقای مرادی عزیز. کاملاً شما رو به یاد داریم. بله کوره مس برای فلزاتی مثل سرب که دکای ذوب اون ها کمتر از مس باشه کاربرد داره. براتون آرزوی موفقیت می کنم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.