کوره بلند ذوب آهن چیست و چگونه عمل می کند؟

کوره بلند ذوب آهن چیست و چگونه عمل می کند؟

آهن فراوانترین عنصر روی کره خاکی است که گاهی حتی از سنگ معدن های آن به خاطر عیار بالای آن به عنوان کنسانتره استفاده می شود و نیازی به استحصال آن ها نخواهد بود. برای ذوب آهن نیاز به تکنولوژی ویژه ای است که برای این کار از دو روش کوره بلند ذوب آهن و کوره ی القایی که هر دو از انواع کوره ذوب استفاده می شود.

در صنعت ذوب و پیرومتالوژی با کوره های متفاوتی برای عناصر مختلف سروکار داریم. هر کدام از کوره ها به روش خاصی عمل می کنند. اما در این میان مهمترین و پرکاربردترین انواع آن ها کوره دوار و کوره القایی است که اولی برای مس و سرب بسیار مطلوب است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

کوره بلند چیست؟

کوره بلند ذوب آهن همانطور که از نام آن بر می آید کوره ای بسیار بلند است که به شکل عمودی قرار می گیرد. بر خلاف کوره ولز که به صورت افقی قرار می گیرد. ظرفیت این کوره ها متفاوت است و می توان در بازه ی 70 الی 6000 متر مربع آ ها را ساخت که بسته به نیاز هر کارخانه می توان ظرفیت های آن را تغییر داد.

ظرفیت کوره بلند آهن به چه عواملی بستگی دارد؟

در ظرفیت این نوع کوره ها عوامل زیادی تاثیر دارند. علاوه بر ارتفاع و قطر که تعیین کننده ی ظرفیت این کوره ها است عوامل دیگری هم در میزان ظرفیت دخیل است. از آن جمله با کاهش یا افزایش حجم سوخت کوره می توان ظرفیت آن را بالا یا پایین برد. مثلاً اگر حجم سوخت کوره کاهش یابد، ظرفیت کوره افزایش خواهد یافت. یعنی با کاهش حجم سوخت فضای بیشتری برای مواد اولیه وجود خواهد داشت.

اگر تصمیم دارید کارگاه خود را تجهیز کنید ممکن است به بگ فیلتر هم نیاز داشته باشید.

انواع کوره بلند ذوب آهن

کشورهای کره جنوبی و روسیه بهترین سازندگان کوره بلند هستند. کوره بلند بهدو شکل زنگ دار و بدون زنگ تولید می شود. نوع زنگ دار آن که قدیمی تر است توسط روس ها ساخته می شد و ساله روس ها این تکنولوژی را در اختیار داشتند. اما با پیشرفت ایصنعت ذوب انواع بدون زنگ توسط کره ی جنوبی ساخته شد که نسبت به نوع زنگ دار مزایایی دارد.

در انواع بدون زنگ مواد اولیه شامل سنگ آهن، کک و آهک قبل از اینکه شارژ کوره شوند  با هم ترکیب می شوند. هنگامی هم که به داخل کوره شارژ می شوند توسط دستگاهی که حالت دوار است به داخل کوره می ریزند که این کار باعث می شود مواد اولیه همگن به داخل کوره رود و انرژی که برای هم زدن و یک دست کردن این مواد نیاز است ذخیره می شود.

کوره بلند ذوب

برتری دیگر کوره های بدون زنگ نسبت به مدل قدیمی آن، قسمت پیش گرم است. در این نوع کوره ها برای صرفه جویی در انرژی قسمتی در نظر گرفته شده است که مواد اولیه قبل از ورود به کوره بلند در آنجا گرم می شوند. تا وقتی وارد کوره شدند هم زمان کمتر، و هم انرژی کمتری برای ذوب مواد اولیه مورد نیاز خواهد بود. انرژی این گرمایش از گازهای خروجی کوره است و با این کار از هدر رفت انرژی جلوگیری می شود.

در مورد کوره بلند زنگ دار این شرایط وجود ندارد. خوب است بدانید که کوره ذوب آهن اصفهان توسط روسی ها ساخته شده است و از نوع زنگ دار می باشد که ظرفیت آن 2000 مترمربع می باشد.

عوامل موثر در عملکرد کوره بلند

عوامل متعددی می توانند در راندمان یا عملکرد کوره تاثیر داشته باشدو از آن جمله می توان قسمت پیش گرم کوره که در تیتر قبلی توضیح داده شد.

میزان اکسیژن در کوره ذوب آهن

که به عنوان هوا از آن یاد می شود و در واقع در کنار سوخت می تواند عامل بسیار مهمی در زمان ذوب شدن مواد اولیه باشد.

فشار هوا در کوره بلند ذوب آهن

اینکه همان هوا با چه فشاری داخل کوره پرتاب می شود نیز مهم است چون از فشار هوا کم باشد در سمت هایی از کوره ممکن است ذوب به خوبی انجام نشود.

کاهش حجم سوخت در کوره ذوب آهن

با کاهش حجم سوخت فضای بیشتری برای مواد اولیه موجود خواهد بود که ظرفیت کوره را افزایش می دهد.

کوره بلند برای سایر فلزات

کوره بلند اصولاً برای ذوب آهن کاربرد دارد اما گاهی از آن برای ذوب سرب و سایر عناصر یز استفاده می شود. گرچه در مورد سایر عناصر چندان مطلوب عمل نمی کند. کوره بلند سرب ارتفاعی حدود 5 الی 6 متر دارد که بسیار کوتاهتر از کوره بلند آهن می باشد همچنین این کوره در سرب به شکل معکب مستطیل است در حالیکه در آهن استوانه ای می باشد. محصول این کوره ها هرگز نمی تواند با کوره دوار ذوب سرب برابری کند.

ذوب آهن در کوره بلند

برای ذوب آهن در کوره بلند مواد اولیه را که شامل سنگ آهن، کک، سنگ آهک می باشد را با هم مخلوط می کنند و با استفاده از دستگاه دوار به داخل کوره می ریزند. کوره شامل دو لاین می باشد که در خلاف جهت هم کار می کنند. لاین 1 که مواد اولیه در آن قرار می گیرد، رو به پایین حرکت می کند و لاین 2 که غالباً گازها و غبارها از آن خرج می شوند رو به بالا خواهد بود.

کوره بلند ذوب آهن

بعد از شارژ مواد اولیه در لاین1 مواد در قسمت پیش گرم آماده شده و وارد کوره اصلی می شوند. وقتی مواد اولیه به میانه کوره می رسند تقریباً قسمت عمده ای از مواد ذوب شده اند. از این مرحله به بعد، هم زدن و جداسازی مخلوط شروع می شود. آهن مذاب خالص از سرباره ی آن جدا می شود. جدا شدن بر اساس اختلاف وزن آن ها صورت می گیرد. از خروجی اصلی که در پایین ترین نقطه قرار دارد آهن مذاب که به آن آهن خام نیز می گویند خارج می شود و از کمی بالاتر اسلگ یا سرباره آهن را جدا می کنند.

حالا با ریختن این ماده مذاب در قالب های مختلف می توان چدن، فولاد یا چدن چکش خوار تولید کرد.

با ریختن ماده ی مذاب آهن به قالب های ماسه ای چدن تولید می شود. اگر بخواهند چدن را چکش خوار تولید کنند، مقداری رون آن منیزیوم و سیلیکات آهن اضافه می کنند. همچنین در مورد فولاد که یکی از پرمصرف ترین و مهمترین متریال در تمام دنیا می باشد، به آهن خام کربن اضافه می کنند.

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و انواع مخازن صنعتی همراه شما است.

سوالات متداول

ارتفاع کوره بلند آهن چقدر است؟

ارتفاع کوره بلند آهن حدود 7 الی 11 متر می تواند باشد.

آیا کوره بلند برای فلزات دیگر هم کاربرد دارد؟

بله کاربرد دارد. مثلاً برای سرب یا مس. ولی نمی تواند راندمان و کیفیت مطلوب داشته باشد.

میزان مصرف انرژی در کوره بلند آهن چگونه است؟

کوره بلند اگر مجهز به قسمت پیش گرم باشد مصرف انرژی پایینی خواهد داشت.

5 نظر

 • سلام کوره بلند جزو اون کوره هایی هستش که فقط کارخونه های خیلی بزرگ مثل فولاد مبارکه ازش استفاده می کنه. اونم مربوط میشه به
  دوره قبل از انقلاب. انصافاً هم تکنولوژی بالایی برای ساختش لازمه.

  • بله حق با شماست واقعاً کوره های بی نظیری هستند مخصوصاً برای آهن. اما هنوز هم توی خیلی از کشورها از این کوره ها استفاده می شه.

 • سلام و خسته نباشید. ببخشید شما کوره بلند ذوب آهن رو هم می سازید؟ فکر نمی کردم توی ایران کسی اینو بسازه.

  • سلام دوست عزیز. متاسفانه ما این یک مورد رو نمی سازیم. ولی سایر انواع کوره ها مانند کوره ذوب یک طرفه، و دوار و حتی کوره ولز رو هم می سازیم.

 • سلام من میتونم یک کوره صد کیلویی یا دویست داشته باشم برای
  ذوب آهن دوست دارم تو منطقه خودم برای خودم شغل ایجاد کنم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.