انواع کوره ذوب صنعتی و روش کار آن ها

انواع کوره ذوب صنعتی و روش کار آن ها

صنعت ذوب در کشور ما و در همه جای جهان، ارزش زیادی پیدا کرده و هر روز گسترده تر می شود. کارخانه ی ذوب فولاد اصفهان یکی از قدیمی های صنعت ذوب است. ولی در حال حاضر هزاران کارخانه هستند که بر اساس ذوب کار می کنند و توانسته اند فلزات را با درصد خلوص بالا استخراج کرده و به ورق یا شمش تبدیل کنند که هر کدام این ها می تواند مواد اولیه ای باشد برای صنایع دیگر. اما صنعت ذوب بدون توجه و خرید بگ فیلتر قوی عقیم می ماند.

بنابراین همانقدر که صنعت ذوب گسترش میابد، صنعت کوره سازی نیز پا به پای آن جلو رفته و توانسته خیلی از مشکلات و خلاء های این صنایع را با ساخت کوره های ذوب با مکانیسم های مختلف پر کند.

از این رو ما در این مقاله انواع مختلف کوره های ذوب را بررسی می کنیم. همچنین در مقاله ای دیگر انواع کوره ذوب مس را نیز بررسی کرده ایم.

 • کوره های ذوب بوته ای
 • کوره ذوب کوپل
 • کوره ذوب زیمنس مارتین
 • کوره ذوب قوس الکتریکی
 • کوره ذوب القایی

کوره ذوب بوته ای (CrucibleFurnace)

بوته به وسیله ی دیگ مانند در داری گفته می شود که از مواد خاصی ساخته می شود و بسته به اینکه در آن بوته قرار است چه فلزی را ذوب کنند، مواد اولیه آن تغییر می یابد. مثلاً دمای فلز سرب 375 درجه سانتیگراد است و دمای ذوب فلز مس برای تولید شمش در کوره دوار ذوب مس 1085 درجه. بنابراین بوته ای که قرار است هر کدام از این دو فلز را در آن ذوب کنیم متفاوت است و هر کدام تا یک دمای مشخصی توان حرارتی دارند.

 

کوره ذوب صنعتی بوته ای

 

  کوره های بوته ای به سه شکل ثابت، ثابت با بوته ی متحرک و گردان طراحی شده اند. یکی از مزایای اصلی این کوره ها این است که هم با سوخت های فسیلی و هم با جریان الکتریسیته می توانند کار کنند. اگر زمانی هر کدام از منابع انرژی موجود نبود حتماً یک سوخت جایگزین وجود داشته باشد.

نکته مهم دیگر درباره این کوره عدم تماس فلز با شعله است. از مزایای این نوع کوره ها می توان به سادگی ساخت، امکان ساخت در اندازه های متفاوت و قیمت ارزان آن ها اشاره نمود. اما عیب اصلی این کوره تلفات حرارتی آن و پایین بودن راندمان می باشد.

کوره ذوب تشعشعی (ReverberatoryFunace)

در این نوع کوره وقتی که فلز داخل کوره شارژ می شود با شعله در ارتباط است و جالب است که فلز اولیه و محصول نیز با هم در ارتباط هستند. کوره تشعشعی در دو شکل ساکن و گردان وجود دارند که نوع ساکن آن می تواند استوانه ای یا مکعب مستطیل باشد و نوع گردان به شکل کوره های دوار و استوانه ای هستند. سوخت این نوع کوره از گاز طبیعی و گازوئیل تامین می شود.

از جمله مزایای این نوع کوره ساخت آسان آن است. علاوه بر آن می توان برای مقدارهای زیاد شمش نیز از کوره ی تشعشعی استفاده کرد که سرعت این کوره ها بالا است در ضمن برای ساخت و یا خرید این نوع کوره نیاز به هزینه های هنگفت نیست.

در ذکر معایب آن می توان به اتلاف انرژی و اکسیداسیون سطح فلز به علت تماس با شعله اشاره کرد. همچنین راندمان حرارتی در این نوع کوره ها پایین می باشد.

کوره ذوب صنعتی کوپلا (کوپل)

در کوره های کوپلا سوخت و شعله به صورت مستقیم با هم در تماس هستند و نوع سوخت در این نوع کوره، جامد کک و ذغال و گاز مایع (گازوئیل،مازوت،گـــاز طبیعی) است. کوره های کوپلا می توانند به طور مداوم روشن باشند. کوره های کوپلا در سه مدل طراحی شده اند و به سه روش دمش گرم و دمش سرد و با کک می توانند کار کنند. 

مطالعه این مقاله رو پیشنهاد می کنم  انواع مخازن صنعتی و کاربرد آن ها

در نوع دمش گرم کوره به وسیله ی شمش چدن و کک و سنگ آهن شارژ می شود. بعد هوا با دمای معمولی را به داخل کوره می دمند. در این روش سرعت دمش هوا می تواند سرعت ذوب و دما را کنترل کند.

دمش سرد نیز روشی دیگری برای استفاده از سیستم کوپلا است. در این روش برای کاهش میزان کک مصرفی می توانند گازهای خروجی کوره را که دمای بالایی دارند، برای پیش گرم کردن کوره ها استفاده کنند.

در روش آخر که بدون کک است، از سوخت هایی مانند گازوئیل و گاز استفاده می شود این روش آلودگی کمتری دارد.

کوره های ذوب مقاومتی الکتریکی

همان طور که از نام این کوره مشخص است، با جریان الکتریسیته کار می کند اما مستقیم نیست و گرمای آن نتیجه ی مقاومت میله در برابر جریان الکتریکی است. در این مورد شعله و مواد مذاب با هم ارتباط ندارند. با این روش می توان ترکیب شیمیایی موجود در کوره را کنترل کرد. ولی باید بدانید که ظرفیت این کوره ها کم است و حدود 500 کیلوگرم می باشد. همچنین به علت استفاده از برق هزینه های انرژی بالا خواهد رفت.

جنس مقاومت ها در این نوع کوره می تواند از نیکل، کروم یا نیکل، کروم، آهن، آلومینیوم باشد. 

کوره ذوب القایی

این کوره هم مانند کوره ذوب مقاومتی با الکتریسیته کار می کند که شعله با مواد مذاب در ارتباط نیست. اما میزان مصرف برق در این کوره نسبت به مقاومتی کمتر و ظرفیت آن بیشتر است. برای تغییرات دما در این سیستم هیچ محدودیتی وجود ندارد.

کوره ذوب القایی به دو شکل فرکانس پایین با هسته و فرکانس پایین بدون هسته و فرکانس بالا  تقسیم می شود. تفاوت این دو در این است کوره های بدون هسته برای تصفیه و افزایش دمای مذاب عملکرد بهتری با مصرف انرژی پایین تر دارند. اما برای تهیه فرکانس های بالا نیاز به ژنراتور می باشد.

کوره های قوس الکتریکی

در این نوع کوره، شعله با مواد مذاب در ارتباط است. با دادن جریان الکتریکی بین دوتا الکترود یک قوس الکتریکی ایجاد می شود که قدرت زیادی دارد. الکترودها به داخل کوره می روند و می توانند این جریان را به مواد شارژ شده داخل کوره انتقال دهد. دمای ایجاد شده در آن محدود و تقریباً 3000 درجه می باشد. نکته دیگر درباره قوس الکتریکی استفاده از آهن قراضه برای مواد اولیه است و این امکان وجود دارد که از بدترین آهن قراضه بهترین فولاد را تهیه کنند.

حفظ نکات ایمنی هنگام استفاده از انواع کوره ذوب بسیار پراهمیت می باشد چون با مواد مذاب در هر کدام از کوره های فوق در کمترین حالت چندصد درجه دما دارند که به هیچ عنوان جایی برای سهل انگاری وجود ندارد. 

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند کوره ذوب آهن و فن های مکنده همراه شما است.

سوالات متداول

کوره ذوب چه کاربردی دارد؟

صنعت پیرومتالوژی بر اساس استفاده از کوره ذوب است. کوره ذوب صنعتی در صنایع مختلف مانند شمش سازی، سیمان، پلاستیک برای ذوب مواد برای خالص سازی یا شکل دهی مواد استفاده می شود. 

تفاوت کوره ذوب صنعتی و آزمایشگاهی؟

کوره ذوب آزمایشگاهی برای بوته های کوچک و ظروف ریز آزمایشگاه طراحی شده ولی در کوچکترین کوره ذوب صنعتی می توان چند صد کیلو مواد اولیه را ذوب کرد. 

انواع کوره ذوب صنعتی کدام است؟

کوره های ذوب به چند دسته تقسیم می شوند. بوته ای، تشعشعی، قوس الکتریکی، القایی، کوپلا و انواع کوره های دوار و متحرک. 

9 نظر

 • سلام. روز خوش.
  مهندس برای خرید کوره ذوب صنعتی چطور می تونم حضوری خدمتتون برسم؟ برای تجهیز کارگاهم نیاز به یک سری مشاوره در خصوص
  انتخاب نوع کوره و بگ فیلتر دارم که قبل از خرید می خوام از تجربیات شما استفاده کنم.

  • سلام جناب سعادتی.
   روز شما هم بخیر. البته که چندین بار تلفنی با هم صحبت کردیم و اگر در شرایط کرونا سفر به زنجان و صحبت حضوری براتون مقدور نباشه می تونم مجدد مشاوره تلفنی بهتون بدم.
   ولی اگر مایل هستین تشریف بیارین قبل از اومدن تماس بگیرین تا زمان رو تعیین کنیم. من برای مشاوره خرید هر نوع کوره ذوب و سایر تجهیزات کوره سازی در خدمت شما هستم.

  • سلام آقای شامحمدی
   با توجه به حجم بالای کار و سفارشات زیادی که در زمینه ساخت انواع کوره ذوب آهن، کوره ذوب مس و سایر کوره های ذوب داریم، فرصت آموزش نداریم و فقط در زمینه ساخت کوره ذوب فعالیتمون رو متمرکز کردیم.

 • سلام خسته نباشید مهندس قدیمی کوره 180 ذوب اکسید روی
  میخواستم برای سفارش چه اقداماتی انجام بدم و چگونه حضوری خدمت
  برسم؟؟؟؟

  • سلام و عرض ادب
   برای سفارش انواع کوره ذوب از جمله کوره ذوب اکسید روی در واتس اپ به این شماره پیام بدهید. 09193411167

 • با سلام خدمت آقای قدیمی عزیز
  ببخشید میشه نام جدیدترین کوره هایی که اختراع شده را بگویید که کمترین آلاینده را داشته باشه؟

  • سلام آقای علیرضا
   کوره ای به نام ” کوره ذوب مجدد قوس الکتریکی تحت خلا ” ساخته شده است که آلایندگی کمتری برای محیط زیست دارد و پروسه تولید آلیاژها به وسیله این کوره با کمترین آلایندگی و آلودگی همراه است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.