انواع فن مکنده سانتریفیوژ و آکسیال

انواع فن مکنده سانتریفیوژ و آکسیال

آیا می دانید فن ها به صورت دمنده و مکنده موجود هستند؟ وظیفه فن مکنده سانتریفیوژ و یا فن دمنده چیست؟ گاهی در سیستم های صنعتی گازهایی تولید می شود که به علت پایین بودن سرعت آن ها امکان تخلیه وجود ندارد. این عدم تخلیه گاهی ایجاد حوادث ناگوار می کند. مانند زمانی که این گازها در یک محیط انباشته می شوند و به علت تخلیه نشدن فشار آن ها بالا می رود تا جایی که ممکن است به علت افزایش فشار سیستم منفجر شود.

گاهی نیز همین گازهای محبوس باعث آسیب به سایر دستگاه های موجود می شود و ایجاد خفگی در سیستم شده به محصولات آسیب می زند. برای برطرف کردن این مشکل فن های صنعتی طراحی شده اند که می توانند این گازها را از محیط خارج کنند بین انواع مختلف فن های مکنده نوع سانتریفیوژ و تا حدودی آکسیال را بررسی می کنیم.

علاوه بر گازها آلودگی هایی که در آن ذرات و غبارها وجود دارند نیز می توانند توسط فن ها و همچنین استفاده از بگ فیلتر صنعتی تصفیه و تهویه شوند. همچنین در محیط های غیر صنعتی مانند ساختمان، آشپزخانه ها نیز از فن ها استفاده می شود.

فن سانتریفیوژ چیست؟ 

فن سانتریفیوژ وسیله ی مکانیکی است که برای حرکت هوا یا گازهای دیگر در جهت زاویه مایع ورودی به کار می رود. فن های گریز از مرکز معمولاً دارای یک محفظه کانال دار برای هدایت هوای خروجی در یک جهت خاص یا از طریق یک مخزن گرم هستند. چنین پنکه ای را دمنده، بادبزن یا پنکه قفس سنجابی نیز می نامند (زیرا به نظر می رسد چرخ همستر است). این فن ها با پروانه های چرخان سرعت و حجم جریان هوا را افزایش می دهند.

فن دمنده چیست؟

زمانی هم ممکن است در یک سیستم نیاز به تزریق گاز یا بخار داشته باشیم که در این مورد نیز فن دمنده می تواند این کار را انجام دهند. فن ها می توانند از متریال هایی مانند استیل، گالوانیزه، پی وی سی، ای بی اس باشند. که بسته به محل استفاده از هر کدام این انواع می توان استفاده کرد. مثلاً در محیط های اسیدی بهتر است که از فن های با جنس پی وی سی استفاده شود و همچنین در محیط های مرطوب این متریال انتخاب مناسب تری است. انتخاب و خرید کوره ذوب، فن مکنده سانتریفیوژ و دمنده و آکسیال نیاز به افراد متخصص دارد. 

انواع فن های مکنده و دمنده

سیستم ها و محیط های مختلف صنعتی، آلودگی ها و نیازهای متفاوتی دارند. در هر کدام از این کارخانجات فن های مکنده ای نیاز است که می تواند کار و قدرت آن متفاوت باشد. به همین دلیل انواع بسیاری از فن ها به وجود آمده اند که هر کدام توانسته اند کار خود را به خوبی انجام دهند. انواع این فن ها عبارتند از:

 • فن مکنده سانتریفیوژ
 • فن آکسیال
 • فن آکسیال دیواری
 • فن یوتیلیتی
 • پلاگ فن
 • فن اگزاست مرغداری
 • فن یوتیلیتی ایرفویل سریBAV
 • فن یوتیلیتی فوروارد
 • فن سانتریفیوژ فوروارد
 • فن سانتریفیوژ فوروارد دبل 
 • فن دمنده
 • پلاگ فن بکوارد 
 • فن اگزاست آشپزخانه صنعتی
 • فن آکسیال دایرکت 

ما در این مقاله چند مورد از فن ها که استفاده ی صنعتی بیشتری دارند را بررسی می کنیم.

فن مکنده سانتریفیوژ

فن مکنده سانتریفیوژ قدرت زیادی دارند و می توان در جاهایی که داخل کانال های تهویه مواد انفجاری یا گازهای با دمای بالا و حتی در محیط های اسیدی نیز از این فن ها استفاده کرد. فن های سانتریفیوژ انواع مختلفی دارند که تقسیم بندی آن ها با شکل پروانه ی آن انجام می شود. به فضایی که پروانه در داخل آن قرار می گیرد هوزینگ می گویند. فن مکنده سانتریفیوژ یا گریز از مرکز بر اساس شکل قرارگیری پروانه ی فن داخل هوزینگ به سه دسته اصلی تقسیم می شود. فن سانتریفیوژ مکنده فورواد، بکوارد و شعاعی می باشد.

فن مکنده سانتریفیوژ فوروارد

فن های گریز از مرکز همان طور که از نامشان پیداست به شکل گرد هستند. این شکل دایره ای یک مسیر چرخش دارد. در مدل های فوروارد تیغه های پروانه ای که درون هوزینگ قرار می گیرند در جهت چرخش خود فن مکنده می باشند. این فن ها قدرت مکش متوسطی دارد و فقط برای مکش هوا خوب هستند.

 

فن مکنده سانتریفیوژ

یعنی اگر هوایی که می خواهد از این فن عبور کند دارای ذراتی باشد که ممکن است روی فن بنشیند، نباید از این فن مکنده استفاده کرد. چون تعادل آن را به هم می زند و راندمان آن را پایین آورده و فن تولید صدا می کند.

فن مکنده سانتریفیوژ بکوارد

فن بکوارد کارایی بیشتری نسبت به فن فوروارد دارد. این سیستم در زمانی که ذرات هم در سیستم باشند به خوبی می توانند مکش انجام دهند این مورد هیچ تاثیری منفی در راندمان بالای این سیستم ندارد چه بسا این که اصلاً بدین منظور طراحی شده است. این فن کاملاً بی صدا است. تیغه های پروانه در فن بکوارد خلاف جهت چرخش خود فن است.

فن سانتریفیوژ مکنده شعاعی (رادیال)

در فن شعاعی، تیغه ها بر مسیر کانال عمود هستند. یعنی مانند شعاع خود فن یا شعاع کانال می باشند. این فن ها سرعت خیلی خوبی برای مکش مواد و ذرات دارند و به همان نسبت راندمان آن ها نیز بالا است. جنس این فن ها تاثیر زیادی در کارایی آن ها دارد و می توان با تغییر جنس آن ها کیفیت مکش را افزایش داد. به طور کلی فن های فلزی استیل یا گالوانیزه صدای بیشتری نسبت به فن های پلاستیکی مانند پی وی سی دارند.

فن مکنده آکسیال

هوا کش آکسیال به شکل های بدون حفاظ، با حفاظ، کندانسور، موجود هستند. تصویر زیر را ببینید.

 

 

فن مکنده آکسیال
فن آکسیال حفاظ دار

 

 

نوع دیگری از این فن ها که برای جاهایی مانند پارکینگ های بزرگ که دود ماشین ها محیط را آلوده می کند استفاده می شوند و آن ها را به نام جت فن پارکینگ می شناسند. در جاهایی مانند تونل های بزرگ ماشین های زیادی از آن عبور می کنند نیز از این فن ها استفاده می شود که در این موارد آن را به صورت لوله هایی در سقف می بینید. مانند تصویر زیر.

 

 

فن مکنده سانتریفیوژ تونل

 

 

قدرت این فن ها بسیار بالا که می تواند تمام حجم دوده های تولید شده توسط ماشین ها را آنجا پاکسازی کند.

فن های جت پارکینگ بدون نیاز به کانال کشی کار می کنند می توان این فن ها را به صورت کنترل از راه دور در آورد که در زمان هایی که تردد کمتر است با دور آهسته تری بچرخند و در زمان شلوغی باید با دور بیشتری بچرخند. این کار باعث می شود هم  استهلاک این فن ها کمتر شود و هم میزان مصرف انرژی تا حدی کاهش یابد.

تعداد پره های این فن ها می تواند روی قدرت مکش آن ها تاثیر بگذارد. فن های آکسیال با توجه به سفارش خریدار می تواند با قاب فلزی یا پی وی سی تهیه شود. تعداد پره های آن ها نیز قابل تغییر است. میزان مکش فن مکنده و. سرعت مکش آن بالا است و در نتیجه راندمان خوبی دارد.

فن آکسیال هم کاربرد خانگی دارد و هم مصارف صنعتی. بنابراین، هم به شکل سه فاز و هم تک فاز در بازار موجود هستند.

نکات مهم در انتخاب فن مکنده

انتخاب و خرید کوره ذوب و فن های صنعتی کار دقیقی می باشد که حتماً باید نظر مدیران فنی شرکت ها را در مورد آن ها مورد توجه قرار دهیم. اما به طور کلی در هنگام انتخاب فن باید به نکات زیر توجه کنیم.

 1. فن برای چه محیطی انتخاب می شود. آیا محیط اسیدی یا بازی است؟ آیا محیط خوردگی فلزی دارد یا نه؟ آیا مواد مورد نظر قابل اشتعال یا انفجار است؟
 2. اندازه فن و قدرت الکتروموتور که قرار است چه میزان از مواد را مکش کند ماکزیمم و مینیم آن مواد تعیین شود.
 3. برقی که به فن مکنده متصل است برق صنعتی (سه فاز) است یا برق خانگی؟
 4. محل نصب فن. آیا قرار است فن مکنده داخل کانال یا محفظه ی بسته باشد یا در یک محیط باز قرار خواهد گرفت؟

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

 

سوالات متداول

 فن مکنده سانتریفیوژ چه کاربردی دارد؟

این فن ها به علت قدرت مکش بالا می تواند تمام گازهای حاوی غبار را جمع آوری کنند و مانع از پخش آن شوند. 

انواع فن سانتریفیوژ کدام است؟

فن سانتریفیوژ به دو دسته مکنده و دمنده تقسیم می شود که هر کدام دارای سه نوع فوروارد، بک وارد، شعاعی هستند.

مزایای فن سانتریفیوژ مکنده چیست؟

به شکل نیروی گریز از مرکز کار می کنند و می تواند بدون گرفتگی پره ها غبار هوا را مکش کنند. این کار در مکش سولفات سرب به سمت بگ فیلترها بسیار مفید است.

 

} }] }

4 نظر

 • مهندس مومنی
  خیلی ممنون بابت مطال مفیدی که در سایت نوشتین. من به شخصه به دنبال مطلب جامع و آموزنده ای در مورد فن مکنده سانتریفیوژ بودم
  که سایت شمارو پیدا کردم.

  • سلام آقای مهندس. خوشحالیم که تونستیم کمکی بکنیم. اگر فن سانتریفیوژ خواستید هم ما در خدمتتون هستیم.

 • سلام. من ماه گذشته تماس گرفتم برای راهنمایی برای خرید فن مکنده سانتریفیوژ که برای کارگاهم می خواستم. با راهنمایی شما فنی رو که خریدم به نظرم خیلی خوبه. تا به امروز ما رو راضی کرده. دستتون درد نکنه. خدا قوت.

  • سلام امیرحسین جان. خرید تجهیزان صنعتی کار مهمیه که باید با دقت انجام بشه. یه نقص کوچیک می تونه کل سیستم رو نابود کنه. ما در مورد کوره ذوب و بگ فیلتر و انواع مخازن هم تولید و فروش داریم خوشحال می شیم اگه ما رو به بقیه هم معرفی کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.