انواع بگ فیلتر صنعتی کدام است؟

انواع بگ فیلتر صنعتی کدام است؟

در کارخانه ها علاوه بر خرید کوره ذوب صنعتی و دستگاه های بزرگ دیگر موارد ریز و بسیار با اهمیتی مانند بگ فیلتر صنعتی نیز مطرح است که به آن می پردازیم.

در خطوط تولید سیمان، آهک، نفت و پتروشیمی و حتی غذا و دارو، زباله سوزی، کارخانه خشک کردن مواد، کارخانه های زغال سنگ، کوره های ذوب های مس و سرب و کلینکر، شفت کوره آهک، کلسینه کردن و غبار زدایی از کوره کوپل ﺑﺨﺸﻬﺎي ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺳﯿﻤﺎن در ﻣﻌﺎدن، در حین تولید محصولات، گازهایی در محیط آزاد می شود که همراه این گازها مقدار بسیار زیادی غبار ناشی از این مواد اولیه نیز ایجاد می گردد.

غبارها غالباً سمی هستند و مشکلات زیادی برای انسان ها ایجاد می کنند. حتی اگر سمی هم نباشند، همچنان مشکلات ناشی از پخش شدن آن ها وجود دارد. از آن جمله ایجاد گرد و غبار غیر عادی در محیط و همچنین ایجاد ابرهایی که به لایه ازون صدمات جبران ناپذیری وارد می کند. برای این مشکلات، راهکارهایی در نظر گرفته شده که یکی از آن ها خرید انواع بگ فیلتر صنعتی و بگ فیلتر سنتی است.

انواع بگ فیلتر صنعتی

بگ فیلتر صنعتی به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

 • غبارگیر کیسه ای
 • سیکلون و مولتی سیکلون
 • فن سانتریفیوژ
 • اسکرابر

این دسته بندی یک دسته بندی کلی است و هر کدام از موارد بالا به دسته های ریزتری تقسیم می شوند.

فن سانتریفیوژ در بگ فیلتر صنعتی

یک جزء از مجموعه بگ فیلتر صنعتی، فن سانتریفیوژ است. این فن ها با اندازه های بزرگ و قدرت مکش فوقولاده، به چند مدل فوروارد و بک وارد وجود دارند. که بسته به نوع گاز و غبارهای درون آن می توان از هر کدام استفاده کرد. این فن در انتهای سیلیکون قرار می گیرد و نیروی گریز از مرکز داخل سیکلون ها از مکش این فن حاصل می شود.

بگ فیلتر مکنده سانتریفیوژ

اندازه ی فن سانتریفیوژ بستگی به اندازه ی سیکلون ها و مقدار گاز و غبار حاوی آن دارد. تعیین جنس فن ها نیز مهم است. محیط اسیدی و یا بازی و همچنین رطوبت نیز در انتخاب این فن ها تاثیر دارد.

غبارگیر سیکلون و مولتی سیکلون

سیکلون بر خلاف بگ فیلتر صنعتی کیسه ای که از پارچه و الیاف تهیه می شوند، از نوعی فولاد ساخته می شود. این بگ فیلتر صنعتی منعطف نیستند و بر اساس نیروی گریز از مرکز کار می کنند. این فیلترها بیشتر برای گرفتن ذرات درشت تر استفاده می شوند. همچنین چون جنس آن ها از فولاد است در مقابل دمای بالا یا محیط های اسیدی مقاوم هستند و برای آن ها مشکلی پیش نمی آید.

در حالی که فیلترهای کیسه ای ممکن است با دمای بالای ذرات خارج شده از کوره دچار مشکل شده و هزینه های اضافی تحمیل کنند. همچنین با قرار دادن سیکلون ها در مسیر فیلتر کیسه ای، عمر این کیسه ها بیشتر خواهد شد.
اصول کار به این ترتیب است که: سیکلون که قسمتی از بگ فیلتر صنعتی است به انتهای کوره ذوب متصل می شود و به وسیله مکنده های قوی در انتهای سیکلون به داخل آن ها وارد می شود و با نیروی چرخشی بسیار زیاد غبار همراه گاز داخل لوله ها می چرخد. در این چرخش ها ذرات غبار در اثر چرخش به دلیل نیرویی که به آن وارد شده سنگین تر می شود و با برخورد با دیواره های سیکلون روی آن می نشیند.

مطالعه این مقاله رو پیشنهاد می کنم  کوره القایی چیست و چه کاربردی دارد؟

بعد از زمان مشخص که سیکلون ها اشباع شدند، در حالت آفلاین بار داخل سیکلون که به هاپرها منتقل شده را با باز کردن شیر زیر هاپر به داخل جامبوها انتقال می دهند.

بگ فیلتر صنعتی سیکلونی

گاز خروجی همچنان دارای ذرات غبار است. چون سیکلون ها اصولاً ذرات بزرگ را فیلتر می کنند و ذرات کوچک به همراه گاز از خروجی سیکلون خارج می شود و وارد مرحله بگ فیلتر صنعتی کیسه ای می شود.

مولتی سیکلون

مولتی سیکلون به سیستم چندگانه سیکلون می گویند. برای این کار چندین سیکلون را در یک محفظه قرار می دهند به طوری که ورودی همه یکسان و خروجی آن ها نیز یکی باشد به این نوع اتصال موازی می گویند. نکته مهم در این باره نوع اتصال آن ها است که باید حتماً سیستم چینش آن ها مربعی باشد.

اسکرابر در بگ فیلتر صنعتی

گاهی برای حذف غبارها نمی توان از سیکلون یا از بگ فیلتر کیسه ای استفاده کرد. به این دلیل که ذرات غبار در گاز خیلی کوچکتر از آن است که بتوان آن را در سیکلون ها چرخاند. در این شرایط می توان از اسکرابر یا شوینده ها استفاده کرد. در این کار در واقع فیلترایسون توسط آب انجام می شود.

به این شکل که درون آب مواد جاذب آلودگی های مورد نظر را می ریزند که اصولاً جاذب های آلی بهترین گزینه هستند. بعد خروجی گاز را به درون مخزن آب همراه با اسکراب انتقال می دهند. گاز ار لوله خارج شده و وارد مخزن آب می شود و هنگام گذر از آب با اسکرابرها واکنش می دهند به آن ها می چسبند و در نهایت گاز خروجی یک هوای بدون غبار است. در این مورد حالت این آب ها به شدت آلوده هستند. ولی مزیت این مورد این است که می توان این اسکرابرها را از محیط خارج کرد.

ایراد این روش هم این است که گاز به علت مواجه بودن با آب، هنگام خروج فشار بسیار کمی دارد که در این مورد هم می توان از فن ها استفاده کرد.

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

سوالات متداول

انواع بگ فیلتر صنعتی کدام است؟

بگ فیلتر صنعتی به چهار شکل، فن مکنده سانتریفیوژ، سیکلون، مولتی سیکلون و اسکرابر وجود دارند.

تفاوت بگ فیلتر صنعتی و سنتی در چیست؟

بگ فیلترهای صنعتی نیازی به تعویض ندارند و بعد از پر شدن می توان به صورت آنلاین یا ،آفلاین آن ها را تخلیه کرد. اما بگ فیلتر سنتی را باید بعد مدتی تعویض کرد. بگ فیلتر صنعتی برای گرفتن دانه های درشت غبارها بسیار مناسب است ولی نوع سنتی برای تهویه نهایی با ذرات ریز بهتر کار می کند.

تفاوت بگ فیلتر سیکلون و مولتی سیکلون در چیست؟

سیکلون یک سیستم یکپارچه است ولی مولتی سیکلون از تعداد زیادی سیکلون که باید به صورت مربعی چیده شوند تشکیل می شود.

4 نظر

 • با سلام مطلب خوبی بود ولی میشه بگید آیا از بگ فیلتر صنعتی میشه در مورد اکسید روی هم استفاده کرد یا نه؟

  • با سلام. احمد عزیز بگ فیلتر صنعتی چون برای گرفتن عناصری مانند گوگرد مناسب است برای روی و اکسید روی نیازی به این نوع بگ فیلترها نیست. برای اکسید روی بهتره که از بگ فیلتر سنتی استفاده بشه.

 • سلام .برای کوره های زغال چه نوع فیلتری برای مهارالایندگی دود و بو
  میشه استفاده کرد؟؟؟؟؟

  • سلام متاسفانه ما تو صنعت زغال تخصصی نداریم. ما در زمینه کوره های ذوب و بگ فیلتر مربوط به این ساختارها کار می کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.