انواع بگ فیلتر صنعتی کدام است؟

انواع بگ فیلتر صنعتی کدام است؟

در کارخانه ها علاوه بر کوره ذوب  و دستگاه های بزرگ دیگر موارد ریز و بسیار با اهمیتی مانند بگ فیلتر صنعتی نیز مطرح است که به آن می پردازیم.

در خطوط تولید سیمان، آهک، نفت و پتروشیمی و حتی غذا و دارو، زباله سوزی، کارخانه خشک کردن مواد، کارخانه های زغال سنگ، کوره دوار و سرب و کلینکر، شفت کوره آهک، کلسینه کردن و غبار زدایی از کوره کوپل ﺑﺨﺸﻬﺎي ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺳﯿﻤﺎن در ﻣﻌﺎدن، در حین تولید محصولات، گازهایی در محیط آزاد می شود که همراه این گازها مقدار بسیار زیادی غبار ناشی از این مواد اولیه نیز ایجاد می گردد.

غبارها غالباً سمی هستند و مشکلات زیادی برای انسان ها ایجاد می کنند. حتی اگر سمی هم نباشند، همچنان مشکلات ناشی از پخش شدن آن ها وجود دارد. از آن جمله ایجاد گرد و غبار غیر عادی در محیط و همچنین ایجاد ابرهایی که به لایه اوزون صدمات جبران ناپذیری وارد می کند. برای این مشکلات، راهکارهایی در نظر گرفته شده که یکی از آن ها خرید انواع بگ فیلتر صنعتی و غبارگیر کیسه ای است.

انواع بگ فیلتر صنعتی

بگ فیلتر به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

 • غبارگیر کیسه ای
 • سیکلون و مولتی سیکلون
 • فن سانتریفیوژ
 • اسکرابر

این دسته بندی یک دسته بندی کلی است و هر کدام از موارد بالا به دسته های ریزتری تقسیم می شوند.

فن سانتریفیوژ در بگ فیلتر صنعتی

یک جزء از مجموعه بگ فیلتر صنعتی، فن کوره  ( فن مکنده ) است. این فن ها با اندازه های بزرگ و قدرت مکش فوق العاده، به چند مدل فوروارد و بک وارد وجود دارند. که بسته به نوع گاز و غبارهای درون آن می توان از هر کدام استفاده کرد. این فن در انتهای سیلیکون قرار می گیرد و نیروی گریز از مرکز داخل سیکلون ها از مکش این فن حاصل می شود.

 

بگ فیلتر مکنده سانتریفیوژ

 

اندازه ی فن سانتریفیوژ بستگی به اندازه ی سیکلون ها و مقدار گاز و غبار حاوی آن دارد. تعیین جنس فن ها نیز مهم است. محیط اسیدی و یا بازی و همچنین رطوبت نیز در انتخاب این فن ها تاثیر دارد.

غبارگیر سیکلون و مولتی سیکلون

سیکلون بر خلاف بگ فیلتر صنعتی کیسه ای که از پارچه و الیاف تهیه می شوند، از نوعی فولاد ساخته می شود. این نوع بگ فیلتر منعطف نیستند و بر اساس نیروی گریز از مرکز کار می کنند. این فیلترها بیشتر برای گرفتن ذرات درشت تر استفاده می شوند. همچنین چون جنس آن ها از فولاد است در مقابل دمای بالا یا محیط های اسیدی مقاوم هستند و برای آن ها مشکلی پیش نمی آید.

در حالی که فیلترهای کیسه ای ممکن است با دمای بالای ذرات خارج شده از کوره دچار مشکل شده و هزینه های اضافی تحمیل کنند. همچنین با قرار دادن سیکلون ها در مسیر فیلتر کیسه ای، عمر این کیسه ها بیشتر خواهد شد.

اصول کار به این ترتیب است که: سیکلون که قسمتی از بگ فیلتر صنعتی است به انتهای کوره ذوب متصل می شود و به وسیله مکنده های قوی در انتهای سیکلون به داخل آن ها وارد می شود و با نیروی چرخشی بسیار زیاد غبار همراه گاز داخل لوله ها می چرخد. در این چرخش ها ذرات غبار در اثر چرخش به دلیل نیرویی که به آن وارد شده سنگین تر می شود و با برخورد با دیواره های سیکلون روی آن می نشیند.

بعد از زمان مشخص که سیکلون ها اشباع شدند، در حالت آفلاین بار داخل سیکلون که به هاپرها منتقل شده را با باز کردن شیر زیر هاپر به داخل جامبوها انتقال می دهند.

بگ فیلتر صنعتی سیکلونی

گاز خروجی همچنان دارای ذرات غبار است. چون سیکلون ها اصولاً ذرات بزرگ را فیلتر می کنند و ذرات کوچک به همراه گاز از خروجی سیکلون خارج می شود و وارد مرحله بگ فیلتر صنعتی کیسه ای می شود.

آسوصنعت در زمینه تولید کوره القایی نیز تخصص داشته و می توانید با ما در تماس باشید.

مولتی سیکلون

مولتی سیکلون به سیستم چندگانه سیکلون می گویند. برای این کار چندین سیکلون را در یک محفظه قرار می دهند به طوری که ورودی همه یکسان و خروجی آن ها نیز یکی باشد به این نوع اتصال موازی می گویند. نکته مهم در این باره نوع اتصال آن ها است که باید حتماً سیستم چینش آن ها مربعی باشد.

اسکرابر در بگ فیلتر صنعتی

گاهی برای حذف غبارها نمی توان از سیکلون یا از بگ فیلتر کیسه ای استفاده کرد. به این دلیل که ذرات غبار در گاز خیلی کوچکتر از آن است که بتوان آن را در سیکلون ها چرخاند. در این شرایط می توان از اسکرابر یا شوینده ها استفاده کرد. در این کار در واقع فیلترایسون توسط آب انجام می شود.

به این شکل که درون آب مواد جاذب آلودگی های مورد نظر را می ریزند که اصولاً جاذب های آلی بهترین گزینه هستند. بعد خروجی گاز را به درون مخزن آب همراه با اسکراب انتقال می دهند. گاز از لوله خارج شده و وارد مخزن آب می شود و هنگام گذر از آب با اسکرابرها واکنش می دهند به آن ها می چسبند و در نهایت گاز خروجی یک هوای بدون غبار است. در این مورد این آب ها به شدت آلوده هستند. ولی مزیت این مورد این است که می توان این اسکرابرها را از محیط خارج کرد.

ایراد این روش هم این است که گاز به علت مواجه بودن با آب، هنگام خروج فشار بسیار کمی دارد که در این مورد هم می توان از فن ها استفاده کرد.

غبارگیر کیسه ای

ایران یکی از کشورهایی است که در زمینه ی مواد معدنی غنی است. تا چند سال پیش  صنایعی مانند فراوری و ذوب در ایران وجود نداشت و تمام کانی ها و مواد معدنی با ارزش، به صورت خام به کشورهایی که این توانایی را داشتند فروخته می شد. اما در سال های اخیر  فراوری و صنعت ذوب در ایران پیشرفت های قابل توجهی داشته و به سرعت توانست جایگاه خود را پیدا کند. در این میان تولید کوره بلند و غبارگیر کیسه ای یا بگ فیلتر بسیار با اهمیت بوده و موجب شده صنعت ذوب بال های خود را بیشتر بگشاید.

تا حدی که ایران در چند سال اخیر یکی از برترین تولید کننده های مس و شمش سرب و روی در خاورمیانه محسوب می شود.

در مراحل ذوب مواد در کوره برای تشکیل مواد مذاب، مقدار زیادی غبار در داخل کوره ایجاد می شود. این غبار ها اکسید فلز مورد نظر هستند. مثلاً اگر سرب در داخل کوره ذوب می شود، غبار تولید شده، اکسید سرب می باشد که حاوی مقدار زیادی سرب است که می تواند برای مراحل دیگر یک ماده ی اولیه باشد.

اما چطور باید این غبارها را محدود کرد یا به عبارتی چطور باید این غبارها را جمع آوری کرد؟ برای این کار بگ فیلتر صنعتی و غبارگیر کیسه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

غبار گیر کیسه ای چیست؟

غبار گیر کیسه نوعی فیلتر است که می تواند غبارهای تولید شده داخل کوره را به وسیله آن هاجمع آوری کرد. کیسه های غبارگیر بعد از فن مکنده قرار می گیرند. یعنی غبار از فن مکنده عبور می کند و به داخل کیسه های بگ فیلتر می رود.

 

غبارگیر کیسه ای

 

 

غبارگیر کیسه ای، کیسه های ساده ای هستند که می تواند از متریال های مختلفی ساخته شود که تشخیص آن بسته به دمای ذوب ماده ی داخل کوره است که هر چه نیاز به دمای بیشتری داشته باشد، غبارهای ناشی از آن داغ تر خواهد بود.

ویژگی های بگ فیلتر سنتی

بگ فیلتر سنتی به دلیل استفاده آسان کاربرد زیادی هم دارد. اما برای تمیز کردن این کیسه ها باید پروسه ی تولید را متوقف کنند تا بتوانند غبارها را از کیسه ها جدا کنند. همچنین در سیستم غبارگیر سنتی، چون غبار از فن مکنده سانتریفیوژ (
فن سانتریفیوژ چیست ) می گذرد و به کیسه غبارگیر می رسد، میزان فرسایش فن، بیشتر از موارد دیگر است.

مزایای غبارگیر کیسه ای

 • قیمت مهمترین عامل بررسی است که در این باره غبارگیر کیسه ای یک امتیاز محسوب می شود چون قیمت آن مناسب است.
 • این غبارگیر سیستم پیچیده ای ندارد و کار کردن با آن برای همه امکان پذیر می باشد.
 • این غبارگیر ها نیازی به سیستم پاکسازی مانند جت پالس ندارند.
 • به دلیل عدم نیاز به سبدهای فلزی قیمت غبارگیر کیسه ی مناسب تر از نوع صنعتی آن می باشد.
 • چون این کیسه ها در محیط بسته نیستند، می توان سلامت و عدم نشتی آن ها را در حین کار بررسی کرده و کیسه های سوراخ را از پروسه خارج کنند.

موارد استفاده از غبارگیر کیسه ای

در تمام صنایعی که از کوره ذوب استفاده می شود، غبارگیر کیسه ای هم مصرف دارد. اما هر کارخانه با توجه به نیاز خود و نوع کار خود، می تواند بگ فیلتر سنتی یا صنعتی را انتخاب کند. استفاده از غبارگیر سنتی، در صنایع، سرب، روی، مس، سیمان، ذغال فعال مورد توجه می باشد. اما مهمتر از صنایع شیمیایی صنایع دارویی و غذایی است که هر دو با جان انسان ها به طور مستقیم ارتباط دارند.

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره ذوب، کوره قالکاری و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

ویژگی انواع کیسه بگ فیلتر

ویژگی انواع کیسه بگ فیلتر

در این مطلب می خواهیم ویژگی های انواع کیسه بگ فیلتر را بر حسب متریال آن بیان کنیم تا در صورت نیاز همه بتوانند با توجه به نیازشان یکی از انواع بگ فیلتر را انتخاب کنند.

باید توجه کنید که هنگام خرید کوره ذوب و کیسه های بگ فیلتر این دو را متناسب با هم تهیه کنید.

غبارگیر کیسه ای نایلونی

فیلترهای کیسه ای نایلونی همانطور که از نام آن مشخص است از نایلون ساخته شده اند. مقاومت دمایی این کیسه ها محدود است و در حوزه ی دمایی 120 الی می توانند دما را تحمل کنند. در دماهای بالای 120 این کیسه تخریب می شوند و مشکلاتی برای سیستم به وجود می آورند.

این کیسه ها در شرایط قلیایی مقاومت خوبی دارند و به همان نسبت در شرایط اسیدی نامناسب هستند. در برابر حلال های آلی و موارد بیولوژیکی عملکرد خوبی دارند.

فیلتر کیسه ای سنتی نومکس

این فیلترها به نام فیلتر نسوز هم شناخته می شود و دقیقاً مهمترین ویژگی آن ها استقامت دمایی بالا است که در دمای 205 الی 220 می تواند به خوبی عمل کند. تمام اسیدها چه آلی و چه معدنی برای این بگ فیلترها مضر هستند و کیسه ها را به سرعت تخریب می کنند. کیسه های غبارگیر نومکس در محیط بازی مطلوب است. اگر در محیط حلال های طبیعی مانند بنزن، تولوئن وجود داشته باشد نمی تواند مانع از عملکرد خوب این بگ فیلتر شود.

فیلتر غبارگیر آکریلیک

فیلترهای آکریلیک در برابر اکسید کننده های قوی مانند اکسیژن،فلوئور، کلر، برم و ید و هیپوکلریت مقاوم هستند و در همچنین در حلال های آلی مانند حلال های هیدروکربنی عالی هستند. اما یک ایراد این فیلترها ضعف آن ها در محیط های بازی است. همچنین محدود فعالیت دمایی آن ها نیز چندان بالا نیست و در بازه ی 121 الی 135 توان مقاومتی دارد.

کیسه غبارگیر تفلونی

کیسه غبارگیر تفلونی

این یکی از بهترین فیلترها برای محیط های اسیدی است. هم اسیدهای آلی قوی مانند اسید فرمیک و هم اسیدهای ضعیف که الکل ها هم در این دسته قرار می گیرند و هم اسیدهای معدنی مانند اسید نیتریک و کلریدریک. عوامل اکسیداسیون روی این ها تاثیری ندارد بنابراین در حضور فلوئور هم کار خود را به خوبی انجام می دهند. نکته مثبت این فیلتر کیسه ای سنتی، بازه ی دمایی آن ها است که مانند فیلترهای نومکس در دمای بالا آسیب نمی بینند و در دمای 260 الی 280 کار خود را انجام می دهند.

 

کیسه بگ فیلتر پلی استر

غبارگیر پلی استر یکی از مرسوم ترین فیلترها می باشد گرچه نسبت به فیلترهای دیگر چندان مزیتی ندارد. ولی شاید به دلیل اینکه جزو اولین ها بوده مرسوم تر شده است. این فیلتر در دمای 135 تا 150 سانتی گراد فعالیت خوبی دارد اما در دماهای بالاتر از آن آسیب می بیند و غبار را از خود عبور می دهد.

در برابر اسیدهای معدنی و حتی ارگانیگ بسیار ضعیف عمل می کند و اگر محیط اسیدی باشد باید از بگ فیلتر کیسه ای دیگری استفاده کرد. مزیت این فیلترهای کیسه ای مقاوم بودن آن ها در برابر عوامل اکسنده است و همچنین حلال های آلی نیز نمی توانند این سیستم را تخریب کنند. اما در همه ی موارد باید دقت شود که از بازه ی عملکرد این فیلتر فراتر نباشد.

کیسه بگ فیلتر پلی پروپیلن

یکی از بهترین انتخاب ها در حوزه ی غبارگیر کیسه ای که با هر شرایطی سازگار است بگ فیلتر پلی پروپیلنی است. این کیسه ها در برابر اسیدهای معدنی بسیار جان سخت هستند و بخارات و گازهای اسیدی نمی توانند این کیسه ها را تخریب کنند. همچنین اگر اسیدها  آلی باشند و حتی اکسنده ها نیز توانایی عبور غبارات از این کیسه را ندارند. در حضور حلال های ارگانیگ می توان از این کیسه ها استفاده کرد.

کیسه ی غبارگیر پلی آمید

 

کیسه غبارگیر پلی آمید

 

از دیگر فیلترهای کیسه ای با کارکرد بالا فیلترهای پلی آمید است. به غیر از ایراد این کیسه ها که در برابر شرایط بازی ضعیف هستند در سایر موارد مانند مقاومت در برابر اسیدهای آلی و معدنی عملکرد خیلی خوبی دارند و همچنین در برابر اکسنده ها نیز می توانند بدون کاهش کارایی خوب عمل کنند. اما نکته ارزشمند درباره ی این فیلترها تحمل دماهای بالا در بازه ی 245 الی 260 درجه سانتیگراد می باشد.

کیسه غبارگیر فایبرگلس

فایبرگلس هم نوعی پارچه یا در واقع نوعی بافت است که از آن ها کیسه های بگ فیلتر سنی می سازند. این پارچه ها در حالت عادی می توانند در دمای 260 الی 280 به خوبی دوام بیاورند. اما اگر دما بالاتر رود مشکلات تجزیه این کیسه ها شروع می شود. همینطور که در برابر دما مقاوم هستند می توانند در برابر اسید معدنی نیتریک و کلریدریک و حتی سولفوریک و تیزاب به راحتی کار خود را انجام دهند. ولی به همین نسبت در برابر بازها و محیط های قلیایی ضعیف عمل می کنند. در ضمن عوامل اکسنده نیز روی این کیسه ها تاثیر ندارد.

درباره ی انواع بگ فیلترهای کیسه ای که در بالا گفته شد، نمی توان بهتر یا بدتر را انتخاب کرد. شاید همان فیلتری که در یکی از صنایع که با اسیدهای معدنی سروکار دارد و انتخاب خوبی است،برای سیستمی دیگر به علت بازه ی دمایی انتخاب بدی باشد. بنابراین ما مقایسه ی این فیلترهای کیسه ای را به خود شما واگذار می کنیم تا بتوانید نیازسنجی کرده و انتخاب بهتری داشته باشید.

کاربرد بگ فیلتر در صنایع مختلف

 

فیلترهای کیسه ای می توانند برای تصفیه آب فرآیندهای صنعتی، فاضلاب، آب های زیرزمینی و آب خنک کننده و بسیاری از فرآیندهای صنعتی دیگر استفاده شوند.

به طور کلی فیلترهای کیسه ای زمانی استفاده می شوند که نیاز به حذف مواد جامد از مایعات باشد.

برای شروع، فیلترهای کیسه ای در داخل محفظه های فیلتر کیسه ای قرار می گیرند تا با حذف مواد جامد از فاضلاب، تصفیه شوند. 

معدن و مواد شیمیایی

محفظه فیلتر کیسه ای مورد استفاده در صنایع معدنی و شیمیایی باید از جنس استنلس استیل باشد و اغلب دارای مهر ASME باشد.

در بسیاری از مواقع فرآیند فیلتراسیون باید با مقررات سختگیرانه مطابقت داشته باشد و غالباً قادر به فیلتر کردن ذرات زیر میکرون است.

تصفیه آب و فاضلاب

برای حذف آلاینده ها از آب، فیلترهای کیسه ای با کربن فعال یا اسمز معکوس اغلب استفاده می شود.

فیلتر کردن فاضلاب برای استفاده مجدد به معنای حذف همه آلاینده‌ها برای مطابقت با قوانین، است و در عین حال ایمنی کارکنان خود را تضمین می‌کند.

فیلترهای کیسه ای صنعتی برای فیلتر کردن آب با توجه به نوع و اندازه ذرات موجود در آب استفاده می شوند.

سوالات متداول

انواع بگ فیلتر صنعتی کدام است؟

بگ فیلتر صنعتی به چهار شکل، فن مکنده سانتریفیوژ، سیکلون، مولتی سیکلون و اسکرابر وجود دارند.

تفاوت بگ فیلتر صنعتی و سنتی در چیست؟

بگ فیلترهای صنعتی نیازی به تعویض ندارند و بعد از پر شدن می توان به صورت آنلاین یا ،آفلاین آن ها را تخلیه کرد. اما بگ فیلتر سنتی را باید بعد مدتی تعویض کرد. بگ فیلتر صنعتی برای گرفتن دانه های درشت غبارها بسیار مناسب است ولی نوع سنتی برای تهویه نهایی با ذرات ریز بهتر کار می کند.

تفاوت بگ فیلتر سیکلون و مولتی سیکلون در چیست؟

سیکلون یک سیستم یکپارچه است ولی مولتی سیکلون از تعداد زیادی سیکلون که باید به صورت مربعی چیده شوند تشکیل می شود.

در چه صنایعی از غبارگیر کیسه ای استفاده می شود؟

در تمام صنایعی که ذوب در آن نقش داشته باشد و همچنین در صنایع غذا و دارو می توان از غبارگیر کیسه ای استفاده کرد.

عمر غبارگیر کیسه ای چقدر است؟

این کیسه ها غالباً حدود 10 الی 15 سال عمر می کنند. ولی با استفاده صحیح و رسیدگی کردن به این کیسه ها می توان از ماکزیمم عمر آن استفاده کرد.

قیمت غبارگیر کیسه ای چند است؟

بسته به این اینکه غبارگیر مورد نظر از چه جنسی تهیه شده، قیمت ها متفاوت است. جهت اطلاع بیشتر و مشاوره با شماره تلفن 09128419852 تماس بگیرید.

چند نوع کیسه بگ فیلتر در بازار موجود است؟

بگ فیلترهای کیسه ای در انواع نایلونی، پلی آمید، پلی پروپیلن، نومکس، فایبرگلس، تفلونی موجود است.

آیا کیسه بگ فیلتر در برابر دما مقاومت دارند؟

تعدادی از بگ فیلترها مانند نومکس و فایبرگلس با عنوان نسوز معروف شده اند و در واقع در دماهای 200 الی 280 آتش نمی گیرند.

آیا کیسه بگ فیلتر مقاوم در محیط اسیدی وجود دارد؟

بله وجود دارد. کیسه های فایبرگلس، اکریلیک، تفلونی در محیط های اسیدهای معدنی مقاوم هستند.

44 نظر

 • با سلام مطلب خوبی بود ولی میشه بگید آیا از بگ فیلتر صنعتی میشه در مورد اکسید روی هم استفاده کرد یا نه؟

  • با سلام. احمد عزیز بگ فیلتر صنعتی چون برای گرفتن عناصری مانند گوگرد مناسب است برای روی و اکسید روی نیازی به این نوع بگ فیلترها نیست. برای اکسید روی بهتره که از بگ فیلتر سنتی استفاده بشه.

 • سلام .برای کوره های زغال چه نوع فیلتری برای مهارالایندگی دود و بو
  میشه استفاده کرد؟؟؟؟؟

  • سلام متاسفانه ما تو صنعت زغال تخصصی نداریم. ما در زمینه کوره های ذوب و بگ فیلتر مربوط به این ساختارها کار می کنیم.

 • سلام مقاله خوبی بود. ولی کاش در مورد جنس کیسه های بگ فیلتر توضیح بیشتری می دادید.

  • سلام ممنون از نظر شما ما مقاله ی دیگه ای هم درباره ی جنس کیسه های بگ فیلتر داریم که می تونید مطالعه کنید یا می تونید به صفحه مقالات ما برید سایر مقاله ها رو هم درباره بگ فیلتر کیسه ای و صنعتی اونجا بخونید.

 • سلام. شما کیسه های بگ فیلتر رو خودتون تولید می کنید؟ بابت کیفیتش تضمینی دارید یا فقط می فروشید؟

  • سلام آقای قلی پور عزیز. نه در حال حاضر ما خودمون غبارگیر کیسه ای رو تولید نمی کنیم. ولی با کیفیت خوب می تونیم براتون فراهم کنیم.

 • سلام. این کیسه های بگ فیلتر سنتی که گفتید همونه که بهش فیلتر بگ هم می گن؟ یا اینا دوتا چیز مختلفه؟

  • تقی زاده عزیز سلام. بله همون فیلتر بگ هستند که امکان پاک سازی آن با دست وجود دارد. الان هم توی صنعت این نوع کیسه غبارگیر طرفداران زیادی دارد.

 • سلام من یه سوالی دریاره این کیسه های بگ فیلتر دارم. اینا بالاخره چه جوری پاکسازی می شن؟ من مقاله رو خوندم خیلی متوجه نشدم.

  • سلام دوست عزیز. ببینید این کیسه ها به دو صورت وجود دارند دسته ای که به آن ها فیلتر بگ می گویند، به صورت دستی و با تکان دادن دستی پاکسازی می شوند. و نوعی که به صورت الکتریکی و با شیکرهای مخصوص تخلیه می شوند.

 • سلام. مطلب خوبی بود و جالب این من این مطلب رو هفته گذشته خونده بودم و دیروز یه فرصتی پیش اومد و رفتم که کیسه فیلتر رو دیدم.
  برام خیلی خوشحال کننده بود. چون انگار قبلاً دیده بودم.

  • سلام دوست عزیز. این خیلی اتفاق خوبیه که شما تونستید کیسه های فیلتر بگ رو از نزدیک ببینید و با مطالب گفته شده تطابق بدید. این باعث میشه این مطالب رو همیشه توی ذهنتون داشته باشید. براتون ارزوی موفقیت می کنم.

  • سلام جناب شریفی
   موقعی که در فضای صنعتی گازهای حاوی ذرات آلاینده وارد کیسه بگ فیلتر می شود، این گازها از سطح کیسه فیلتر عبور کرده و مخروط های کوچک که بر روی سطح بگ فیلتر وجود دارند، اجازه خروج ذرات مضر را نمی دهند. از بابت همین موضوع سطح کیسه های فیلتر، همیشه یک لایه از ذرات مضر وجود دارد و این روند تا پر شدن تمام مخروط های سطح کیسه فیلتر از ذرات آلاینده ادامه پیدا می کند تا جایی که هوا دیگر قادر به خروج از سطح بگ فیلتر نمی باشد. در این زمان در کنار سیستم بگ فیلتر سیستم تمیز کننده ای وجود دارد که به صورت مکانیکی وارد عمل می شود و کیسه فیلتر را می تکاند و یا اینکه غبارها وارد مخزن بگ فیلتر می شوند. این چرخه به همین روال ادامه پیدا می کند.

 • سلام و خسته نباشید
  اگر ممکن هست در مورد مشخصات فنی بگ فیلترهای تولیدی شرکتتون یه توضیحی بدین

  • سلام جناب محمدی
   البته در شرکت آسوصنعت، بگ فیلترها در چند نوع ساخته می شوند که مشخصات فنی دو نوع از بگ فیلترهای صنعتی تولید شده در این مجموعه را ذکر می کنیم.
   پلی استر: مقاومت شیمیایی در مقابل اسید آلی: خوب – اسید معدنی: ضعیف – اکسیداسیون: متوسط – حلال: عالی –
   مقاومت فیزیکی در مقابل کشش سطحی: خوب – لرزش: خوب – ساییدگی: متوسط – حرارت مرطوب: خوب – حرارت خشک: خوب

 • سلام و خسته نباشید
  بگ فیلترهایی که تولید می شوند، به صورت یکبار مصرف هستند؟ منظورم این است زمانی که مقدار گرد و غبار جذب شده توسط بگ فیلترها
  زیاد باشد، می توان آنها را تمیز کرد و مجدد مورد استفاده قرار داد؟

  • سلام جناب مولایی
   بگ فیلتر یا سیستم غبارگیرکیسه‌هایی که به منظور جمع آوری گرد و غبار تعبیه شده‌اند باید در زمان‌های مشخصی تمیز شوند. این کیسه‌ها بعد از اینکه مقدار زیادی ذرات و آلودگی‌های موجود در گاز و هوایی که از آن عبور داده شده را جذب کردند باید تمیز شوند تا دوباره کارایی خود را پیدا کنند. همانطور که اشاره کردیم سه روش رایج برای پاک کردن گرد و غبار کیسه‌های داخل محفظه بگ فیلتر موجود است.
   1- پاکسازی به روش لرزاننده مکانیکی
   2- پاکسازی به روش جریان هوای معکوس
   3- پاکسازی به روش پالس جت

   • سلام و خسته نباشید.
    اگر ممکنه پاکسازی بگ فیلتر به روش جریان هوای معکوس رو هم توضیح بدین.

    • سلام آقای رفیعی
     در این روش از پاکسازی جریان هوا را در جهت عکس مسیر حرکت ذرات قرار می‌دهند و به این ترتیب ذرات چسبیده به کیسه‌ها جداسازی و جمع آوری می‌شود.

  • سلام آقای کریم
   در این روش یک طرف فیلتر کیسه‌ای را به داخل محفظه تعبیه شده است به یک صفحه که قابلیت تکان خوردن دارد وصل می‌کنند سپس این صفحه را به کمک یک موتور که به آن وصل می‌کنند دچار لرزش می‌کنند این حرکت لرزشی به فیلتر کیسه‌ای منتقل می‌شود و باعث می‌شود تا ذرات گرد و غبار که روی آن جمع شده داخل هاپر که پایین کیسه‌ها تعبیه شده بریزد. در انتها این ذرات جمع آوری شده و به محل مشخص منتقل می‌شود.

 • سلام مهندس
  مطلب مفید و بسیار جامعی در مورد بگ فیلتر نوشتید. مشتاق شدم در مورد روش پاکسازی بگ فیلتر به روش پالس جت صحبت کنید. اگر
  ممکن هست این مطلب رو با این سوال و جواب کامل کنید عالی می شه

  • سلام جناب صادقی
   در این روش از پاکسازی بگ فیلتر که می‌توان گفت بهترین روش پاکسازی به حساب می‌آید. هوا را با فشار بالا به سمت کیسه‌ها تزریق می‌کنند و کیسه‌ها را پاکسازی می‌کنند در این روش مدت زمان پالس هوا بسیار کوتاه است.
   ضمن اینکه این مطلب رو اینطوری ادامه بدم که عملیات تمیز کردن کیسه‌ها به دو صورت انجام می‌شود : 1- روش آنلاین 2- روش آفلاین
   در روش آنلاین محفظه بگ فیلتر از خط تولید خارج نمی‌شود و پاکسازی به یکی از روش‌ها که اوصولا پالس جت است انجام می‌شود ولی در روش آفلاین ابتدا محفظه از خط تولید خارج و سپس پاکسازی می‌شود و بعد از اتمام پاکسازی دوباره به خط تولید برگردانده می‌شود.

 • سلام مهندس
  اگر ممکن هست بفرمایید که بگ فیلتر از چه اجزایی تشکیل شده؟

  • سلام دوست عزیز
   بله بگ فیلتر هم از اجزای مختلفی ساخته شده که به صورت فهرست وار این اجزا رو برای شما ذکر می کنم
   1- بدنه بگ فیلترکه شامل محفظه استوانه ای به همراه قیف و پایه های فلزی است
   2‌- فیلترهای‌ کیسه ای و محفظه نگهدارنده کیسه‌ها
   3- هاپر
   4- سیستم تخلیه غبار از غبارگیر
   5- سیستم پاکسازی فیلترهای کیسه‌ای
   6- کمپرسور هوا جهت تهیه هوای فشرده
   7- فن

 • سلام و خسته نباشید
  اگر ممکن هست کمی به صورت خلاصه و مفید توضیح بدین بگ فیلتر چطور کار می کنه؟

  • سلام مهندس شایان
   اگر اجازه بدین کل مطالب این صفحه رو به طور خلاصه خدمتتون توضیح بدم. هوا و گاز حامل ذرات گرد و غبار و آلودگی توسط مکنده‌ها از اطراف دستگاه ها جمع آوری و به سمت بگ فیلتر هدایت می‌شوند. بعد از ورود گازها به داخل محفظه، در مسیر حرکت که کیسه‌ها تعبیه شده‌اند. گازها با برخورد به کیسه‌ها از آن عبور می‌کنند ولی ذرات گرد و غبار نمی‌توانند از کیسه‌ها عبور کنند در نتیجه بر روی کیسه‌ها برجای می‌مانند. به این ترتیب هوای تمیز از طریق دودکش به سمت بیرون هدایت می‌شود و دوباره وارد فضا می‌شود. ذراتی که روی کیسه‌ها مانده‌اند بر اثر سنگینی به سمت پایین که هاپر در آنجا تعبیه شده سرازیر می‌شوند ولی همه ذرات از کیسه جدا نمی‌شوند. برای جداسازی کامل ذرات از کیسه‌ها از روش های پاکسازی بخصوص پالس جت که به آن اشاره کردیم استفاده می‌کنند و در تایم های مشخصی با روش پالس جت هوای فشرده به سمت کیسه‌ها پرتاب می‌شود و باعث پاکسازی کیسه ها می‌شود.

 • در مورد بگ فیلتر جت پالس هم میشه توضیح بدین و در مورد کاربرد آن اشاره ای داشته باشید؟

  • سلام آقای عبدی
   غبارگیر جت پالس ( بگ فیلتر جت پالس ) از شش بخش اصلی و مهم تشکیل شده است که این اجزا را می توان به این صورت نام برد. 1- کیسه فیلتر غبارگیر. 2- شیرهای دیجیتالی برای تنظیم هوای فشرده. 3- صفحه مشبک. 4- لوله‌‌های هدایت کننده هوا به سمت کیسه‌‌های غبارگیر. 5- محفظه و نازل ورودی گاز آلوده به داخل فیلتر غبارگیر و خروجی گاز تصفیه شده از آن
   کاربرد غبارگیر جت پالس، برای جدا کردن مواد جامد موجود در هوا و گاز، می باشد. به این منظور از کیسه‌‌های پارچه‌‌ای لوله‌‌ای شکل که به صورت عمودی درون یک محفظه یا سبد قرار داده می شوند، استفاده می شود.
   ممکن است به دلیل فشار موجود در هوای ورودی، این کیسه ها دچار ریزش شوند، به همین منظور این کیسه ها را داخل سبدهای مشبک فلزی، نگهداری می کنند.
   مکانیزم کار به این صورت است که هوای آلوده به مواد جامد، وارد غبارگیر ( بگ فیلتر ) جت پالس می شود. پس از اینکه از مراحل پاکسازی رد شد و مرحله کیسه های فیلتر را رد کرد، هوای عاری از آلودگی و مواد جامد از سمت خروجی، خارج می شود.
   طبیعی است که پس از ورود مقدار مشخصی از هوای آلوده و انجام عملیات فیلتراسیون، ضخامت گرد و غبار بر روی کیسه های بگ فیلتر، افزایش پیدا می کند. در این موقع زمان پاک کردن گرد و غبار از روی کیسه ها می باشد.
   برای تمیزکاری غبارگیر ( بگ فیلتر ) جت پالس، این مدل بگ فیلتر را از محل خود تکان نمی دهند. بلکه کیسه‌‌های غبارگیر به صورت ردیفی تمیز می‌‌شوند

  • سلام آقای شیرازی
   غبارگیر کیسه ای خشک، همان بگ فیلتر است که بعضاً به این اسم خوانده می شود. مکانیزم آن به این صورت است که در خروجی بگ فیلترها، یک فن از نوع سانتریفیوژ قرار دارد که در آنها از طریق مکش هوا، هوای آلوده به مواد جامد، داخل محفظه های بگ فیلتر می شوند. مسیر جریان هوا در داخل بگ فیلتر، طوری طراحی شده است که برای خارج شدن از داخل محفظه بگ فیلتر، باید از سطح پارچه های بگ فیلتر، گذر کنند. حال همانطور که در متن مقاله هم توضیح داده شده است، زمانی که هوا از سطح پارچه بگ فیلتر، گذر می کند، این پارچه مانند صافی عمل می کند و آلودگی و مواد جامد را به خود جذب می کند و هوای تمیز از آن عبور می کند و خارج می شود. این کیسه ها هم در بگ فیلتر، دارای ابعاد استاندارد و مشخصی هستند. به عنوان مثال برای مثال 120 در 2500 یا 160 در 3000 و یا 160 در3500 میلی متر و اینکه در هر دقیقه چه مقدار هوا تصفیه می شود به قطر ذرات هوا و گاز ورودی و عوامل دیگر بستگی دارد.

  • سلام دوست عزیز
   فیلترهای هوا عملکرد نسبتاً ساده ای دارند، اما اگر تمیز نباشند نمی توانند کار خود را به طور موثر انجام دهند. بسیاری از مشکلات مختلف ممکن است از فیلتر هوای کثیف ایجاد شود، مانند:

   گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا روی اجزای مکانیکی (یعنی تیغه فن و موتور) جمع می شوند.
   مواد آلرژی زا و کثیفی روی دیواره های مجرای کار جمع می شوند.
   خاک می تواند کویل های HVAC را مسدود یا مسدود کند.
   همان کویل ها می توانند به دلیل عدم جریان هوا منجمد شوند.
   سیستم تهویه مطبوع نمی تواند کارآمد عمل کند و قبض های ماهانه انرژی شما را افزایش دهد.
   فیلتری که به درستی جا نمی‌شود به خاک اجازه می‌دهد فیلتر را دور بزند.

 • در کلکتور پالس جت من هر بار که یک ردیف کیسه تمیز می شود، دود از پشته بلند می شود. به غیر از آن کلکتور خوب کار می کند. برای از
  بین بردن پف کردن چه کاری می توانم انجام دهم؟

  • سلام دوست عزیز
   اگر کیک خانه شما به جز در طول چرخه تمیز کردن خوب کار می کند، ممکن است مرتباً تمیز کنید، گرد و غبار بسیار سبکی داشته باشید، یا مواد جمع آوری شده برای ساختن کیک گرد و غبار مناسب نباشد، در این صورت باید از مواد Precoat یا اصلاح استفاده کنید. بهره برداری از کیسه خانه اگر کیک گرد و غبار روی کیسه ها کم باشد یا اصلا وجود نداشته باشد، عمل پالس چیزی جز “کار کردن” ذرات گرد و غبار از طریق سطح مقطع رسانه فیلتر نیست. فشار دیفرانسیل خود را در زمان تمیز کردن بررسی کنید. اگر پالس “در صورت تقاضا” دارید، مقادیر را روی یک دلتا P بالاتر تنظیم کنید.

  • سلام آقای امیری
   از بگ فیلتر در صنایع مختلفی استفاده می شود که مختصر در مورد هر یک توضیح می دهیم:
   1- حمل و نقل : بسیاری از مردم به این فکر نمی کنند که چه مقدار کثیفی، گرد و غبار و زباله توسط وسایل حمل و نقلی که ما هر روز استفاده می کنیم ایجاد می شود. اگر در صنعت حمل‌ونقل کار می‌کنید، اجزای کثیف موتور و کیفیت هوای ضعیف می‌توانند به‌طور جدی روی درآمد شما تأثیر بگذارند. کیسه های هواکش می توانند فرآیند بارگیری انبوه را بسیار آسان تر کنند، چه در حال بارگیری یک کامیون یا واگن راه آهن باشید. علاوه بر فیلترها، باید به تجهیزات خاموش کننده نیز توجه کنید تا روی موتور یا دمنده خود قرار دهید.

   2- صنعت تولید: صنعت دیگری که به شدت به کیسه های فیلتر گردگیر مناسب متکی است، صنعت تولید است. البته بسته به کالاها و محصولاتی که یک کارخانه تولید می کند، نیازهای فیلتراسیون آنها می تواند در سراسر نقشه باشد. در برخی موارد، کارخانه ها ممکن است به یک کیسه غول پیکر نیاز داشته باشند. در مواقع دیگر، آنها می توانند از فیلترهای متعددی که در سرتاسر فضای کاری قرار داده شده است، بهره مند شوند. همچنین فیلترها باید روی هر وسیله ای که در کارخانه استفاده می شود یا بسته شود.
   3- فرآوری مواد غذایی: از کیسه های فیلتر جمع آوری گرد و غبار برای حفظ مواد غذایی مطابق با استانداردها گرفته تا پوشش های سیلو، صنایع فرآوری مواد غذایی از انواع روش های فیلتراسیون استفاده می کنند. با افزایش رسمی بیماری‌های ناشی از غذا، بسیاری از کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی نگاهی دقیق‌تر به روش‌های مقابله با آلودگی‌های احتمالی دارند. این امر مخصوصاً در مورد دور نگه داشتن آلرژن های شناخته شده از غذا ضروری است. در برخی موارد، ممکن است حتی نیاز به ایجاد کیسه های فیلتر سفارشی برای کارخانه فرآوری مواد غذایی خود داشته باشید. چیزهایی مانند کانال های پارچه ای، روکش های فن و حتی پارچه های گیره برای تسمه نقاله می توانند به شما کمک کنند تا مواد غذایی خود را آلوده نسازید.

  • سلام
   هنگامی که گاز حاوی گرد و غبار از میان رسانه فیلتر عبور می کند، گرد و غبار روی سطح آن متوقف می شود و هوای تمیز از طریق شکاف های محیط فیلتر تخلیه می شود، که این اصل اساسی فناوری تصفیه هوا برای جمع کننده های گرد و غبار کیسه پارچه ای است.
   در حال حاضر، انواع اصلی فیلتراسیون هوا، فیلتراسیون الیافی، فیلتراسیون غشایی (لامینیت یا فیلم) و فیلتراسیون لایه گرد و غبار است که هر سه می توانند به هدف جداسازی ذرات جامد از ذرات معلق در هوا دست یابند، اما مکانیسم جداسازی آنها متفاوت است.
   ساختار جمع کننده گرد و غبار کیسه پارچه ای عمدتاً از موارد زیر تشکیل شده است: قسمت های بالایی، میانی و پایینی، سیستم تمیز کردن گرد و غبار و مکانیسم تخلیه گرد و غبار. عملکرد فیلتر کیسه ای خوب یا بد است، علاوه بر انتخاب صحیح مواد کیسه، سیستم پاک کننده گرد و غبار نقش تعیین کننده ای برای فیلتر کیسه ای دارد.

  • سلام
   حداکثر دمای کارکرد مداوم معمولی 180 درجه فارنهایت است. بیشتر در کلکتورهای نوع شیکر استفاده می شود، کاربردهای عمومی عبارتند از: تمیز کردن اتاق ها، تمیز کردن هوای اتمسفر، برنامه های نجاری، محصولات سیمان و سنگ، و سایر کاربردهای عمومی برای کنترل هوای محیط. مقاومت شیمیایی ضعیف و قابلیت اشتعال زیاد است. فیلترهای پنبه ای در شرایط خشک و محیطی مقاومت شیمیایی خوبی دارند و در جایی که اسیدهای معدنی و عوامل اکسید کننده وجود دارند توصیه نمی شود. این فیلترها مقاومت خوبی در برابر سایش انعطاف پذیر و صاف دارند. پنبه تمیز کردن عالی دارد، جایی که بار استاتیک تمایل دارد کیک گرد و غبار را روی الیاف دیگر نگه دارد. پنبه با پوشش ضد شعله در دسترس است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.