مخازن تحت فشار چیست و چه مزایایی دارد؟

مخازن تحت فشار چیست و چه مزایایی دارد؟

مخازن مختلف برای کاربردهای متفاوتی وجود دارند که می توان از آن ها به مخازن اتیلنی، مخزن استیل و مخازن تحت فشار اشاره کرد. هر کدام در صنایع مختلفی کاربرد دارند ولی ما در این مقاله به مواردی درباره مخازن تحت فشار و ساخت مخزن تحت فشار می پردازیم. این مخازن بیشتر در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد دارد و بسته به این که چه استفاده ای از آن می شود می تواند به شکل های استوانه ای و مدور ساخته شود. همچنین اشاره ای می کنیم به کاربردهای این مخازن. برای اطلاعات بیشتر در زمینه  کوره ذوب و بگ فیلتر و مخازن صنعتی با آسو صنعت تماس بگیرید 09128419852.

مخازن تحت فشار چیست؟

به طور کلی به مخازنی که درب آن ها و یا سطح آن ها باز نیست و همچنین فشار داخل آن ها بیشتر از فشار اتمسفر است مخازن تحت فشار می گویند. نکته مهم در این مخازن پایه ریزی آن بر اساس فشار هوا است و چون با فشار سروکار دارند این مخازن بسیار خطرناک هستند. به طور که در طراحی آن ها محاسبات بی نهایت دقیقی مورد نیاز است و طراح باید کاملاً به کار خود مسلط باشد چون ممکن است به خاطر یک اشتباه ناچیز، اتفاقات ناگواری رخ دهد و جان انسان ها را به خطر اندازد.

برای این کار استاندارهایی در سطح جهان در نظر گرفته شده است که طراح و سازنده باید آن ها را مد نظر قرار دهند. این استاندارد را ASME می گویند.

ساخت انواع مخزن تحت فشار

مخزن ها به طور کلی انواع مختلفی دارند و در صنایع مختلف کاربرد دارند. اما مخزن تحت فشار به دو شکل استوانه ای و کره وجود دارد. استوانه ای در نوع قرارگیری می تواند عمودی (ایستاده) و افقی قرار گیرد که نوع قرارگیری آن به عامل مختلفی مانند فضای موجود، قوت خاک برای نگهداری، نوع موادی که درون مخزن هستند، بستگی دارد. حتی نوع استوانه ای مخزن نیز می تواند متفاوت بلند یا کوتاه و با قطر زیاد یا کم نیز باشد.

مخازن تحت فشار

با این توصیف قبل از ساخت مخزن تحت فشار، باید به عوامل زیادی توجه کرد. اگر زمینی که قرار است مخزن را آنجا قرار دهید خاک نرمی دارد، بهتر است مخزن را استوانه ای افقی قراردهید و اگر حتماً باید عمودی باشد می توانید قطر مخزن را زیاد در نظر بگیرید. اگر مواد درون مخزن آتش گیر است یا فرار، باید قطر مخزن کم و ارتفاع آن زیاد باشد.

کاربرد مخازن تحت فشار

با توجه به اهمیتی که ساخت مخزن تحت فشار دارد، طبیعتاً در موارد حساسی نیز از آن ها استفاده خواهد شد. یکی از پرمصرف ترین صنایع برای این نوع مخزن، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی است. در صنایع نفت و گاز به علت فرار بودن و یا آتش گیر بودن باید حتماً از این نوع مخازن استفاده شود. همچنین در صنایع دیگری که در آن ها از بخار آب در موارد مختلف استفاده می شوند، نام بویلرها می درخشد. بویلر نیز جزو این نوع مخازن هستند.

بویلر به علت سروکار داشتن با دمای بسیار بالا و فشار خیلی زیاد، بسیار خطرناک است و یک اشتباه کوچک در ساخت و یا استفاده از آن ها نتایج جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

از کاربردهای مخازن تحت فشار می توان به مواردی مانند ذخیره مواد اولیه، ذخیره مواد محصول، ذخیره برای بارگیری و پخش، همگن نمودن محصولات و روشی برای اندازه گیری مواد اولیه یا محصول در نظر گرفت.

کاربرد مخزن برای اندازه گیری حجم

یکی دیگر از مهمترین موارد استفاده از مخزن تحت فشار، داشتن مقیاسی برای اندازه گیری است. برای این کار مخازن را درجه بندی می کنند و برای اینکه بعد از گذشت زمان درجه بندی ها دچار نقص نشود، هر چند وقت یکبار با استفاده از روش تسمه کشی دوباره مخزن را کالیبره می کنند.

مخزن تحت فشار سرد چیست؟

قبل از ادامه مقاله، یادآوری می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کوره القایی می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

برای گازهایی که تحت فشاز زیاد یا تحت کاهش دما، به صورت مایع در می آیند، بهترین انتخاب استفاده از مخازن سرد است. برای نگهداری گازهایی مانند پروپان و بوتان و غیره، از مخازنی استفاده می شود که دمای آن ها بسیار پایین است. البته می توان این گازها را در دمای محیط هم نگه داشت اما باید فشار آن ها خیلی بالاتر از حد مخازن تحت فشار سرد باشد.

این مخازن یک ایراد عمده دارند که خاک ها و زمین های اطراف این مخازن به دلیل دمای پایین مخزن غالباً یخ میزند. به همین دلیل این مخازن باید در زمین هایی که میزان تخلخل آن ها کم است قرار گیرد که میزان یخ زدگی کمتر باشد.

جنس مخازن تحت فشار

این مخازن به طور کلی از جنس استیل که نوعی فولاد است ساخته می شود. اما در شرایط مختلف که برای مواد مختلف استفاده می شود داخل آن را به لایه هایی مانند کامپوزیت و الیاف کربن مجهز می کنند که مایع محتوی آن دیواره استیل را نخورد.

مخازن استوانه ای و یا کروی تحت فشار می توانند تا 100 پوند بر اینچ مربع فشار را تحمل کنند. همچنین در مخازن تحت فشاری که در صنایع نفت و گاز استفاده می شود احتمال آتش سوزی زیاد است. برای همین غالباً این مخازن را به مواد ضد حریق مجهز می کنند. این مواد می توانند شامل Foam و پودر خشک باشند.

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره بلند و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

سوالات متداول

انواع مخازت تحت فشار کدام است؟

مخازن تحت فشار در دمای معمولی و مخازن تحت فشار سرد.

مخازن تحت فشار سرد چه کاربردی دارد؟

این مخازن برای نگهداری گازی هایی که دمای تبخیر آن ها خیلی پایین است کاربرد دارند.

مخازن تحت فشار از چه ماده ای ساخته می شود؟

این مخازن غالباً از استیل ساخته می شود. ولی می توان در داخل مخازن لایه های دیگری هم زد.

4 نظر

  • من نمیدونستم که مخازن سرد رو توی زمین نگه می دارند. فهمیدنش برام جالب بود. یکبار با یخ خشک کار کرده بودم و دماش برام حیرت آور بود و همیشه برام سوال بود که چه جوری نگه داری میشه و تو چه مخزنیه. ممنون برای توضیحات خوبتون.

    • سلام کیمیا عزیز. نگهداری مخازن سر توی زمین یک ایراد داره ولی غیر از این روش چاره ای برای نگهداری این مخازن نیست. این ایراد هم مال اینه که تمام خاک های اطراف به شعاع چند متر یخ می زنه.

    • سلام دوست عزیز. بعضی از این مخازن کلاً توی ایران تولید نمی شه. ولی بیشتر این ها رو خودمون تولید می کنیم. برای اطلاعات بیشتر با 09128419852 تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.