مخزن استیل ذخیره و نگهداری مواد

مخزن استیل ذخیره و نگهداری مواد

صنعت حوزه ی بسیار پیچیده ای است و هر کدام از صنایع نیازهای متفاوتی دارند. ولی تقریباً در تمام صنایع استفاده از انواع مخازن صنعتی ذخیره مواد شیمیایی لازم است که از آن جمله به مخزن استیل، مخزن اتیلنی و مخزن فایبرگلس اشاره کرد. غالباً تصور بر این است که مخازن برای مایعات و گازها استفاده می شود. در حالی که مواد جامد، مانند مواد شیمیایی تولید شده توسط شرکت ها نیز در مخازن نگهداری می شود.

برای مواد گوناگون مخازن متفاوتی استفاده می شود که با توجه به خواص آن ماده، مخازن مورد نظر انتخاب می شوند. ولی در همه ی صنایع مطلوب ترین و کاربردی ترین مخزن، مخزن استیل است که برای ذخیره و نگهداری مواد شیمیایی کاربرد دارد.

قبل از ادامه مطلب یادآوری می کنیم که شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و کوره القایی همراه شما است.

تاثیر مواد شیمیایی بر انتخاب مخزن

مسئله مهمی که در انتخاب مخازن وجود دارد، نوع ماده ای است که قرار است در این مخازن نگهداری شود. بیشترین استفاده از مخزن استیل ذخیره مواد شیمیایی در صنایع اسید سازی و همچنین در صنایعی که با اسیدها سرو کار دارند است. اما استفاده از این مخازن در صنعت لبنیات نیز سیار مهم است.

مخزن ذخیره استیل و کاربرد آن ها

مخزن استیل شکل های متنوعی دارد و می تواند به صورت افقی و عمودی، مخزن مکعبی، کروی و قیفی ساخته شوند. هر کدام از این ها بر اساس نکات کلیدی ماده مورد ذخیره و نوع و میزان مصرف آن ها از هم تفکیک می شوند.

 

مخزن استیل نگهداری مایعات

 

 

در مورد موادی که فرار هستند و یا بخارات تولید می کنند نباید از مخزن کروی استفاده کرد. یا در مورد موادی که نباید به هیچ عنوان آلودگی در آن ها باشد نباید از مخازن بدون درب استفاده کرد. در مورد مواد با حجم بالا بهترین انتخاب ها مخازن استوانه ای افقی است که خطر آن ها کمتر است. مواد با فراریت بالا باید در مخازنی نگهداری شود که درب شناور دارند و اگر گازهای آن ها خطرناک است باید از مخازن با درب ثابت و شناور استفاده کرد. در بعضی مخازن استیل نصب یک تهویه الزامی است.

تاثیر مواد شیمیایی بر انتخاب مخازن ذخیره

مخزن استیل انواع متفاوتی دارد و با توجه به خواص ماده ی مورد نگهداری، آن را انتخاب می کنند. به این دلیل که استیل یک آلیاژ است و ترکیبات آن قابل تغییر می باشد. میزان کروم و منگنز و آهن مصرفی در آلیاژ تعیین کننده مقاومت آن در برابر فشارها و خوردگی و سایر موارد است.

در مواردی که ماده ی شیمیایی اسید است باید معلوم شود از کدام نوع اسید می باشد. مثلاً اسیدهای کلریدریک و نیتریک بخارات زیاد و سمی تولید می کنند که اگر در مخزن بماند ممکن است ایجاد خطر کند. ولی اسید سولفوریک بخاراتی ندارد اما دانسیته ی بالایی دارد. بنابراین مخزنی که در آن اسید کلریدریک، نیتریک و سولفوریک نگهداری می شود متفاوت خواهد بود.

 

ساخت مخزن استیل

 

 

مسئله مهم دیگر درباره مخزن استیل ذخیره مواد شیمیایی، استفاده از مخازن چند لایه می باشد. درباره ی اسیدهایی مثل نیتریک و کلریدریک باید در قسمت داخلی این مخازن یک لایه پوشش دهنده باشد. این کار باعث می شود که مخازن در برابر خوردگی مقاومتر باشند و به زودی سوراخ نشوند.

حتی مخازن استیل که به صورت سه لایه طراحی شده اند نیز موجود هستند که این مخازن برای موادی است که دمای جوش آن ها بسیار پایین است. مثلاً گاز آرگون در دمای 18- به جوش می آید. برای ممانعت از این اتفاق از مخازن استیل سه جداره استفاده می شود. در بین لایه دوم و سوم موادی پر می شود که اجازه نمی دهد این گاز دمای محیط را بگیرد و در نتیجه مخزن سرد می ماند.

نکات مهم در خرید مخزن استیل

قبل از اقدام به خرید باید ماده ی که می خواهید در مخزن استیل ذخیره مواد شیمیایی نگهداری کنید را کامل بشناسید و به سازنده یا فروشنده این مخازن نیز توضیح دهید که دقیقاً مخزن را به چه منظوری می خواهید.

هنگام خرید مخازن ذخیره استیل باید یک فرد متخصص وارد این پروسه شود. در این باره نیاز است که به موارد زیر توجه شود:

 • فرمول ماده ی شیمیایی که در مخزن نگهداری خواهد شد.
 • دانسیته ماده ی مورد بررسی: با توجه به دانسیته می توان تصمیم گرفت مخزن افقی خریداری شود یا مخزن عمودی.
 • میزان PH  و اسیدیته محلول: با این مورد می توان تصمیم گرفت که آیا نیاز است مخازن دوجداره باشد یا نه؟
 • میزان خورندگی و اکسید کنندگی ماده مورد نظر: این مورد نیاز مخازن به جداره های رزین را بیان می کند.
 • میزان فراریت ماده: با این قضیه باید تصمیم بگیریم که آیا مخزن دارای درپوش باشد یا نه؟ و همچنین می توان درباره ی شکل مخزن نیز نظر داد.
 • نیاز به تخلیه کامل مخزن: اگر نیاز به تخلیه کامل باشد یا نباشد می توانند از مخازن قیفی یا استوانه استفاده کنند.
 • مدت زمانی که ماده در آن نگهداری می شود: در انتخاب چند لایه بودن مخزن ما را راهنمایی می کند.

این ها مواردی هستند که باید در هنگام خرید مخزن ذخیره استیل مورد بررسی قرار گیرند.

2 نظر

 • من تو شرکت شیر پاستوریزه کار می کنم. حساسیتی که روی مخازن استیل توی صنایع لبنی وجود دارد، بعید می دونم جای دیگه ای برقرار
  باشه. با این حال ما دنبال جایی می گردیم که بتونه یه مخزن استیل درست و حسابی برامون بسازه. شما می تونید مشاوره ای هم بدید؟

  • سلام خانم کنعانی عزیز. بله ما هم حساسیت صنایع غذایی رو می دونیم و بارها برای این صنایع مخازن کوچک و بزرگ ساخته ایم.. آسو صنعت در زمینه ی ساخت انواع مخازن انواع کوره ی ذوب سال هاست فعالیت می کنه.اگه نیاز به مشاوره یا راهنمایی هم دارید می تونید با 09128419852 تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.