کوره ولز چیست و چه کاربردی دارد؟

کوره ولز چیست و چه کاربردی دارد؟

کوره ولز برای اکسید روی بهترین نوع کوره می باشد که هم اکنون نیز در ایران از این کوره ها استفاده ی زیادی می شود. یکی از بزرگترین کارخانه هایی که برای تولید اکسید روی از این کوره ها استفاده می کند کارخانه بزرگی در استان یزد می باشد. با توجه به اهمیت کوره ذوب ما در این مبحث به تشریح کوره ذوب و نوع عملکرد آن می پردازیم.

کوره ولز چیست؟

در میان انواع کوره دوار که برای عناصر مختلف استفاده می شود یکی از مهمترین آن ها که می تواند نتایج خوب و راندمان بالایی داشته باشد کوره دوار ولز است که با نام کوره اکسید روی نیز شناخته می شود.

این کوره از سه قطعه تشکیل می شود که هر کدام عملکرد خاصی دارند. قطر این کوره ها به طور معمول 2 متر است و طول آن ها نیز 36 متر می باشد. این اندازه ها با توجه به مواد میزان مواد اولیه ای که وارد کوره ها می شود می تواند تغییر کند. در مواردی هم می توان طول این کوره ها را تا 60 متر افزایش داد که به همان نسبت قطر آن نیز افزایش می یابد و تا 3.2 متر می توان برای آن ها قطر در نظر گرفت.

در کوره ولزی که طول و قطر آن نرمال است می تواند تا 5 تن ماده اولیه را شارژ کند. ولی زمانی که طول به 60 متر رسید ظرفیت  آن تا 15 تن قابل استفاده است. قابل ذکر است در مورد دوم راندمان تولید نیز کاهش خواهد یافت.

این کوره ها با سایر انواع کوره ذوب بسیار متفاوت است هم از نظر ظاهری و هم از نظر عملکرد. برای افزایش سطح دانش و آگاهی درباره کوره ولز با ما همراه باشید.

روش عملکرد کوره ولز

قبل از هر چیز باید بدانید کوره ولز به روش تبخیر عنصر فلزی که روی (Zn) می باشد کار می کند. به این ترتیب که کوره ولز از سه بخش تولید می شود که هر کدام در طول های 12 متری ساخته می شوند و در نهایت به هم متصل می شوند. در هر کدام از این سه بخش مراحلی سپری می شود.

مرحله اول کوره دوار اکسید روی

در ابتدای کوره که مواد اولیه تازه شارژ کوره شده است، دما داخل کوره ولز حدود 500 درجه است که به این مرحله پیش گرم می گویند. در این مرحله مواد اولیه آماده می شوند که بتوانند با صرف انرژی کمتری به مرحله تشویه یا کلسینه شدن وارد شوند.

مرحله دوم کوره دوار اکسید روی

در قسمت میانی کوره اکسید روی عمل تشویه و کلسینه شدن انجام می شود. تشویه به معدنی خاکسیتر شدن می باشد که به علت دمای بالا رخ می دهد و کلیسنه شدن وقتی اتفاق می افتد که ماده ای آب میان مولکولی خود را از دست بدهد.

مرحله سوم کوره ولز

در مرحله آخر به دلیل بالا بودن دما عنصر روی و تمام ناخالصی های همراه آن تبخیر می شود. در انتهای این کوره یک فن قرار دارد که مسیر مکش آن برخلاف مسیر حرکت مواد در داخل کوره است. فن مکنده سانتریفیوژ می تواند بخارات روی را به سمت خنک کننده ها هدایت کند. خنک کننده ها تعداد زیادی لوله ی u شکل هستند که اکسیدهای روی را درون خود سرد کرده و به دام می اندازند.

زیر لوله ها دریچه هایی وجود دارد که بعد از سرد شدن اکسید روی می توان از طریق این دریچه ها آن ها را جدا کرد. با توجه به این که عیار اکسید روی تولید شده آیا پایین است یا بالا وزن غبار آن متفاوت خواهد با توجه به وزن آن می توان اکسید روی عیار بالا و عیار پایین را از هم جدا کرد. اکسید روی عیار بالا در انتهای لوله ها جمع می شود و اکسید روی عیار پایین در ابتدای لوله ها درون جانبو بگ ها جمع آوری می شود.

در یک انتهای کوره مشعل وجود دارد که همراه هوا که پرتاب کننده دما هستند، عمل می کنند.

مطالعه مقاله بگ فیلتر را پیشنهاد می کنیم. جهت سفارش می توانید با ما تماس بگیرید.

سیستم کوره اکسید روی

در کوره اکسید روی برای تبخیر فلزات باید دمای داخل کوره بسیار بالا باشد. در این نوع کوره ها دما در حدود 1200 درجه می باشد. برای اینکه کوره اکسید روی که از فولاد ساخته شده است در این دما آسیب نبیند، داخل کوره را با آجر نسوز می پوشانند.

آجر نسوز انواع مختلفی دارد و با توجه به ترکیبات آن می توان برای دماهای بالا و دمای خیلی بالا هر کدام از آن ها را استفاده کرد. به الطبع در قسمت های انتهایی کوره ولزکه دمای آن تا 1200 است باید از آجر نسوزهای خاصی که تحمل این دما را دارند استفاده کرد که یمت این ها نیز بالا است. اما در قسمت پیش گرم کوره نیازی به استفاده از آجرهای گران قیمت نیست و آجر شاموتی برای این قسمت ها مناسب است که قیمت آن نیز پایین تر خواهد بود.

یکی از نکات مهمی که در کوره دوار اکسید روی مطرح است، سرعت چرخش این کوره است که در هر دقیقه می تواند 1.2 متر بچرخد و همین باعث می شود میزان ذوب سریعتر و با مصرف انرژی کمتری صورت گیرد. این کوره برای کانی هایی که توسط فولوتاسیون سرب آن ها گرفته شده است گزینه ی مناسبی است و می تواند با راندمان خوبی محصول اکسید روی را تولید کند.

تنها مشکل در این روش این است که در فلوتاسیون به علت نیاز به دانه بندی های ریز، باطله آن که برای کوره دوار ولز فید خواهد بود، بسیار دانه ریز است مه این مسئله در کوره دوار ولز چندان مطلوب نیست و برای آماده کردن این مواد برای کوره ولز، باید یک مرحله گندله سازی به آن اضافه کرد.

در گندله سازی مواد را درون محفظه ای می ریزند و با سرعت خیلی زیادی چرخانده می شود و این باعث می شود دانه های ریز به هم بچسبند و گندله ها را در اندازه های قابل قبول برای کوره دوار اکسید روی ایجاد کنند.

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

موارد استفاده از کوره دوار

یکی از بهترین روش های تولید شمش استفاده از کوره های ذوب است. در این میان انواع کوره های ذوب موجود است که می توان به کوره القایی و قوس الکتریکی و یک طرفه و دوار اشاره کرد. اما در بین کوره های ذوب، کوره دوار با اینکه مصرف انرژی بالایی دارد ولی می تواند بهترین انتخاب باشد.

کوره های دوار نیز انواع مختلفی دارند که می توان به نوع یک طرفه و معمولی و همچنین کوره های دوار ولز اشاره کرد. هر کدام از این انواع برای موارد متنوعی استفاد می شوند. مثلا کوره دوار معمولی برای کنسانتره مس و سرب بهترین انتخاب است ما در مبحثی درباره ذوب مس به طور کامل توضیح داده ایم که می توانید از این مقاله برای مطالعه در زمینه مس استفاده کنید.

تفاوت کوره ولز و کوره کج

یکی از مسائل مهم در انتخاب کوره ذوب مناسب اینست که بدانید این کوره برای چه عنصری قرار است استفاده شود؟ هدف کنسانتره مس است یا کنسانتره سرب؟ درباره کنسانتره های روی چطور؟ همچنین در مورد آلومینیوم و سایر موادی که از کوره های ذوب برای آن ها استفاده می شود. اما در مورد ذوب روی دو نوع کوره موجود است. یکی کوره دوار کج و دیگری کوره دوار ولز می باشد. هر کدام از این دو با روش جداگانه کار می کنند.

شباهت های کوره دوار یک طرفه و ولز

 • هر دو نوع کوره برای اکسید روی بکار می روند.
 • هر دو از نوع دوار هستند و بنابراین راندمان بالایی خواهند داشت.
 • برای هر دو نوع، از بگ فیلترهای سنتی استفاده می شود.

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

تفاوت کوره ولز و کوره یک طرفه اکسید روی

کوره دوار یک طرفه و ولز برای تولید اکسید روی انتخاب بهتری هستند. اما این دو تفاوت هایی دارد که می تواند استفاده از آن را پیشنهاد کرد.

 • در مورد کوره ولز می توان از مقادیر زیاد مواد اولیه استفاده کرد. اما در مورد کوره یک طرفه با توجه به اینکه اندازه آن کوچکتر از ولز است حجم مواد اولیه مورد استفاده و در نتیجه محصول کمتر خواهد بود.
 • مورد دیگر درباره این کوره ها فضای مورد نیاز برای این کوره ها می باشد. با توجه به اینکه کوره ولز طولی معادل 36 متر دارد باید فضای کافی برای این طول موجود باشد. چون علاوه بر خود کوره فضای زیادی هم برای استفاده از بگ فیلترها و لوله های u شکل مورد نیاز است. در مورد کوره یک طرفه گرچه خود کوره فضایی به اندازه ولز نمی خواهد اما برای این کوره نیز باید جایی برای بگ فیلترها و لوله های u شکل در نظر گرفت.
 • کوره دوار ولز به لحاظ اندازه قیمت بالاتری نسبت به کوره ی یک طرفه دارد.
 • در کوره یک طرفه محل ورود شعله و محل خروج غبارها یکی است ولی در مورد کوره ولز یک سمت مشعل قرار دارد و سمت دیگر خروجی غبارهای اکسید روی است.
 • در کوره ولز به دلیل طول زیاد آن نیاز به پرتاب گرما توسط هوا، بسیار بیشتر از کوره یک طرفه می باشد بنابراین تجهیزات لازم برای ولز باید پیشرفته تر از یک طرفه باشد.
 • کوره ولز به دلیل اندازه بزرگ آن کاملاً ثابت است ولی کوره اکسید روی کج می تواند ریلی باشد یا ثابت و یا حتی با دنده پینیون.

سوالات متداول

کوره ولز چه کاربردی دارد؟

کوره ولز برای تولید اکسید روی در مقدارهای بالا استفاده می شود.

آیا کوره ولز از نوع دوار است؟

بله کوره ای دوار با طول 36 متر که به صورت افقی قرار می گیرد.

کوره ولز برای چه مواردی استفاده می شود؟

این نوع کوره فقط برای اکسید روی استفاده می شود که اگر روی موجود از فلوتاسیون باشد بهتر است.

 

7 نظر

 • وای من عاشق کوره ولز هستم. راندمان بالایی که می ده عالیه. ضمن اینکه مقدار اکسید روی که شارژ کوره می شه خیلی بیشتر از روش های دیگست. مطلب خوبی من خوشم اومد دستتون درد نکنه.

  • آقای حیدری خیلی خوشحالیم که انقد شما از کوره ولز راضی هستید. ما تو ساخت کوره ولز و سایر انواع کوره ها و همچنین تولید و فروش بگ فیلتر در خدمت شما هستیم.

 • سلام. کاش در رابطه با نحوه ی ساختن کوره ولز بیشتر توضیح بدید. من خیلی مایلم بتونم یک کوره کوچیک برای کارهای پژوهشی خود
  داشته باشم. ولی نمی دونم میشه اینو در اندازه کوچیک هم ساخت؟

  • سلام دوست عزیز. باعث خوشحالی که اینقدر پشت کار دارید که می خواهید خودتون کوره بسازید ولی این کار کمی تخصص و تجربه می خواد. در اندازه ی خیلی کوچیک هم نمی شه ساخت. ولی ما قبلاً برای کارهای پژوهشی در حد پایلوت از این نوع کوره ولز ساختیم. در صورت تمایل در خدمتتون هستیم.

 • ببخشید یه سوال: میشه یک روتاری درایر رو که
  ۱۲ متر طول و ۱متر قطر داره رو تغییر داد و برای تسویه استفاده کرد؟؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.