کوره دوار یک طرفه اکسید روی یا کوره دوار کج

کوره دوار یک طرفه اکسید روی یا  کوره دوار کج

در روش های پیرو متالوژی که بر پایه ذوب و کوره های ذوب می باشد یکی از عمده ترین مسائل انتخاب کوره و همچنین خرید کوره ذوب می باشد. در این باره باید به موادی توجه کرد که می توانند برای محصول سرنوشت ساز باشند. عواملی مانند نوع کوره که آیا ثابت باشد یا دوار اگر دوار است کوره دوار یک طرفه باشد یا دو طرفه، نوع بگ فیلتر ها، میزان سرعت چرخش کوره، میزان انرژی مصرفی و مواردی از این قبیل. ما در این مبحث به بررسی کوره ذوب یک طرفه اکسید روی می پردازیم.

کوره ذوب یک طرفه چیست؟

یکی از کوره هایی که بسیار معمول است و در صنعت روی و اکسید روی از آن استفاده زیادی می شود کوره ذوب یک طرفه است که به آن کوره ذوب کج هم می گویند. اگر شما در زمینه صنعت ذوب فعالیتی دارید بدون شک با کوره ذوب مس و یا سرب آشنایی دارید. بنابراین حتماً می دانید که این کوره ها از دو طرف باز هستند.

از یک طرف مشعل قرار دارد که این همان جایی است که مواد اولیه را شارژ کوره می کنند و از سمت دیگر کوره، موادی مانند غبارها و گازهای ناشی از ذوب مواد از آن خارج می شوند. در این مورد برای خروج مواد مذاب روی بدنه ی کوره منفذی به قطر حدود 10 سانتی متر وجود دارد که از آنجا مواد مذاب و سرباره را خارج می کنند. این موضوع را ما به تفضیل در مقاله به نام کوره دوار ذوب مس بررسی کرده ایم.
اما در مورد کوره دوار یک طرفه نوع کار متفاوت است. در این نوع، کوره فقط از یک طرف باز است و از سمت دیگر مسطح است. بنابراین تمام کارها مانند شارژ مواد اولیه، خروج مواد مذاب، خروج گازها و غبارهای ناشی از ذوب، همه از یک دهانه اتفاق می افتد. به همین دلیل کار این کوره حساس تر می باشد و کاملاً متفاوت از کوره دوار مس و یا کوره دوار ولز خواهد بود.

تولید اکسید روی در کوره دوار یک طرفه

در تولید اکسید روی از کنسانتره ها استفاده می شود. برای این کار می توانند از کوره های ذوب ولز و یک طرفه استفاده کنند. که ما در این مبحث به بررسی کوره ذوب یک طرفه می پردازیم. کنسانتره ها را با استفاده از ماشین آلات کوچک به داخل کوره می ریزند.

کوره اکسید روی

بعد از کنسانتره، مقداری کک به آن اضافه می کنند. همچنین در این قسمت مقداری براده ی آهن نیز به عنوان مواد اولیه به داخل کوره شارژ می کنند. استفاده از کک در تمام کوره ها لازم و ضروری است. این کک غالباً باید کربن بالا و گوگرد پایینی داشته باشد. استفاده از کک به منظور افزایش دما بدون اینکه دما را از طریق مشعل افزایش دهیم می باشد. یعنی کک ها که در واقع ذغال هستند، گرمای مشعل را گرفته خود گداخته می شوند و دمای داخل کوره بالاتر برده و باعث ذوب مواد داخل کوره می شوند.
از طرفی استفاده از براده ی آهن نیز در کوره ذوب مرسوم است. براده های آهن مواد دیرگداز را از محیط حذف می کنند و غبار اکسید روی خالص تری تولید می شود.
نکته مهم در این مبحث اندازه و یا مقادیر مورد استفاده از هر کدام این مواد می باشد که این نیز به اندازه کوره و میزان میزان کنسانتره روی موجود در این کوره ها دارد.

مطالعه این مقاله رو پیشنهاد می کنم  تصفیه غبارهای صنعتی با بگ فیلتر

روش کار کوره ذوب یک طرفه

بعد از شارژ مواد اولیه داخل کوره، کوره را کمی کج می کنند به طوری که دهانه ی آن کمی رو به بالا باشد. مشعل و سوخت و هوا در همین دهانه قرار دارد. با دمیدن دما به داخل کوره مواد کم کم شروع به ذوب شدن می کنند.

تشخیص این مرحله یک کار تجربی است گرچه می توان برای آن یک زمان حدودی نیز تعریف کرد. در حین ذوب تمام غبارهای سطح مواد مذاب به سمت بیرون هدایت می شود و طبق معمول توسط بگ فیلترها مهار می شود. بعد از این مرحله، دهانه کوره را به سمت پایین کج می کنند و با قرار دادن ظرف های مخصوص که به آن ها پاتیل می گویند، مواد مذاب در زیر دهانه کوره، این مواد را از کوره خارج می کنند.

 

کوره دوار یک طرفه اکسید روی
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

این ماده روی ذوب شده است که بعد از این مرحله می توانند آن را ریخته گری کنند. اما مقداری آهن درون کوره شارژ شده بود و همچنین قطعاً مقدار زیادی ناخالصی درون کنسانتره بوده که با ذوب آن جدا شده اند و به علت سنگین بودن در کف کوره قرار گرفته اند به آن ها سرباره یا (Slag) گفته می شود.
برای جدا کردن سرباره نیز دوباره پاتیل سرباره را زیر دهانه کوره قرار می دهند و آن را نیز تخلیه می کنند. بعد از خالی شدن کوره باید داخل این کوره را کاملاً تمیز کرد. چون در صورتی که مواد مذاب داخل آن بمانند بعد از سرد شدن، جداسازی آن به سختی انجام خواهد شد.

در صورتی که به این مواد چسبیده به دیواره اهمیت داده نشود، در گذشت زمان روی هم انباشه می شوند و باعث سنگینی کوره می شوند که همین مطلب راندمان کوره را به شدت پایین می آورد چون هم روی چرخش کوره تاثیر می گذارد و هم میزان انتقال دما از دیواره کوره به مواد را کاهش خواهد داد.

سوالات متداول

کوره ذوب دوار یک طرفه برای چه مواردی کاربرد دارد؟

این کوره غالباً برای اکسید روی استفاده می شود.

در کوره دوار کج غبارها چگونه از کوره خارج می شوند؟

در این نوع کوره ورودی و خروجی همه از یک دهانه انجام می شود.

در کوره کج چگونه می توان مواد مذاب را خارج نمود؟

بعد از اتمام ذوب دهانه کوره را به سمت پایین کج می کنند و اول مواد مذاب و بعد سرباره را به همین روش خارج می کنند.

 

4 نظر

  • سلام این سرباره که می گید از کجا میاد؟ چه چیزایی داره؟ احساس می کنم این مطلبتون درباره کوره ذوب یک طرفه ناقص هستش.

    • خانم اسدی عزیز ما مقاله کوره دوار یک طرفه اکسید روی یا وره کج رو دوباره برسی کردیم. خوشبختانه کامل هست. سرباره هم ناشی از مواد زائدی که در کنسانتره و یا در واقع ماده اولیه ای که توی کوره شارژ می شه بعلاوه ی مواد کمک ذوب مانند کک و آهن قراضه ناشی می شود.

  • سلام. من یه مدت تو صنعت ذوب کار کردم. اما با این نوع کوره ذوب یک طرفه هیچ آشنایی نداشتم. اتفاقی سایت شما رو دیدم و انتخاب
    خوبی کردم. چون کلی مطلب یاد گرفتم.

    • سلام دوست عزیز. خوشحالیم که اتفاق باعث آشنایی شما با گروه آسو صنعت شده. اگر تمایل به خاندن بیشتر مطالب در زمینه کوره ذوب و سایر انواع دارید می تونید سایر مقاله های ما رو مطالعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.