تفاوت کوره ولز و کوره کج

تفاوت کوره ولز و کوره کج

یکی از مسائل مهم در انتخاب کوره ذوب مناسب اینست که بدانید این کوره برای چه عنصری قرار است استفاده شود؟ هدف کنسانتره مس است یا کنسانتره سرب؟ درباره کنسانتره های روی چطور؟ همچنین در مورد آلومینیوم و سایر موادی که از کوره های ذوب برای آن ها استفاده می شود. اما در مورد ذوب روی دو نوع کوره موجود است. یکی کوره دوار کج و دیگری کوره دوار ولز می باشد. هر کدام از این دو با روش جداگانه کار می کنند.

 

موارد استفاده از کوره دوار

یکی از بهترین روش های تولید شمش استفاده از کوره های ذوب است. در این میان انواع کوره های ذوب موجود است که می توان به القایی و قوس الکتریکی و یک طرفه و دوار اشاره کرد. اما در بین کوره های ذوب، کوره دوار با اینکه مصرف انرژی بالایی دارد ولی می تواند بهترین انتخاب باشد.

کوره های دوار نیز انواع مختلفی دارند که می توان به نوع یک طرفه و معمولی و همچنین کوره های دوار ولز اشاره کرد. هر کدام از این انواع برای موارد متنوعی استفاد می شوند. مثلا کوره دوار معمولی برای کنسانتره مس و سرب بهترین انتخاب است ما در مبحثی درباره ذوب مس به طور کامل توضیح داده ایم که می توانید از این مقاله برای مطالعه در زمینه مس استفاده کنید.

تفاوت کوره ولز و کوره یک طرفه اکسید روی

کوره دوار یک طرفه و ولز برای تولید اکسید روی انتخاب بهتری هستند. اما این دو تفاوت هایی دارد که می تواند استفاده از آن را پیشنهاد کرد.

 • در مورد کوره ولز می توان از مقادیر زیاد مواد اولیه استفاده کرد. اما در مورد کوره یک طرفه با توجه به اینکه اندازه آن کوچکتر از ولز است حجم مواد اولیه مورد استفاده و در نتیجه محصول کمتر خواهد بود.
 • مورد دیگر درباره این کوره ها فضای مورد نیاز برای این کوره ها می باشد. با توجه به اینکه کوره ولز طولی معادل 36 متر دارد باید فضای کافی برای این طول موجود باشد. چون علاوه بر خود کوره فضای زیادی هم برای استفاده از بگ فیلترها و لوله های u شکل مورد نیاز است. در مورد کوره یک طرفه گرچه خود کوره فضایی به اندازه ولز نمی خواهد اما برای این کوره نیز باید جایی برای بگ فیلترها و لوله های u شکل در نظر گرفت.
 • کوره دوار ولز به لحاظ اندازه قیمت بالاتری نسبت به کوره ی یک طرفه دارد.
 • در کوره یک طرفه محل ورود شعله و محل خروج غبارها یکی است ولی در مورد کوره ولز یک سمت مشعل قرار دارد و سمت دیگر خروجی غبارهای اکسید روی است.
 • در کوره ولز به دلیل طول زیاد آن نیاز به پرتاب گرما توسط هوا، بسیار بیشتر از کوره یک طرفه می باشد بنابراین تجهیزات لازم برای ولز باید پیشرفته تر از یک طرفه باشد.
 • کوره ولز به دلیل اندازه بزرگ آن کاملاً ثابت است ولی کوره اکسید روی کج می تواند ریلی باشد یا ثابت و یا حتی با دنده پینیون.
مطالعه این مقاله رو پیشنهاد می کنم  کوره قال ذوب نقره برای استخراج نقره و طلا

شباهت های کوره دوار یک طرفه و ولز

 • هر دو نوع کوره برای اکسید روی بکار می روند.
 • هر دو از نوع دوار هستند و بنابراین راندمان بالایی خواهند داشت.
 • برای هر دو نوع، از بگ فیلترهای سنتی استفاده می شود.

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

 

 

 

2 نظر

 • من قبلاً با کوره ولز کار کردم. کاربرد خیلی جالبه و واقعاً راندمان بالایی دارد. مخصوصاً اگر بتونید شرایط مواد اولیه رو متعادل کنید نتیجه ی فوقولاده ای می گیرید. ولی کوره یک طرفه تجربه ای ندارم. ممنون از مطلب خوبتون.

  • سلام احمد عزیز، بله حق با شماست کوره ولز واقعاً راندمان بالایی داره. البته کوره یک طرفه هم اگر میزان مواد اولیه خیلی زیاد نباشه می تونه به همین اندازه خوب باشه. اینجا مهارت حرف اول رو میزنه.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.