آسیاب بالمیل بهتر است یا آسیاب رادمیل

آسیاب بالمیل بهتر است یا آسیاب رادمیل

در این سایت در نظر داریم تا علاوه بر کوره ذوب، در خصوص یکی از مهمترین قسمت ها در پروسه تولید که خرد کردن و دانه بندی مواد اولیه است، صحبت کنیم. برای خرد کردن، دستگاه های مختلفی وجود دارد که از آن جمله می توان به سنگ شکن غلتکی،سنگ شکن فکی، سنگ شکن ژیراتوری اشاره کرد. اما میزان خرد کردن در سنگ شکن ها محدود است و در صنایعی مانند سیمان، سیلیس، سرامیک، چینی و استحصال فلزات سنگین نیاز به دانه بندی ریزتری می باشد. در پروسه سنگ شکنی گرد و غبار بسیار زیادی ایجاد می شود که برای اینکه این مسئله مشکل ساز نشود، از بگ فیلتر برای جمع کردن غبار استفاده می شود.

برای دستیابی به اندازه های میکرونیزه دستگاه دیگری وجود دارد که به آن ها آسیاب می گویند. آسیاب نیز انواع مختلفی دارند. که آسیاب بالمیل و آسیاب گلوله ای مهمترین آن ها هستند.

آسیاب بالمیل چیست؟

آسیای بالمیل یکی از انواع دستگاه هایی است که در میکرونیزه کردن مواد اولیه نقش بسیار موثری دارد. آسیای بالمیل شامل یک استوانه بزرگ است که ابعاد و ظرفیت آن می تواند متفاوت باشد. داخل این آسیاب تعداد زیادی گلوله وجود دارد. این آسیاب از جنس فولاد تهیه می شود.

آسیاب بالمیل یا گلوله ای

روش کار آسیاب بالمیل

آسیاب بالمیل بر اساس سایش و ضربه کار می کند. با توجه به اینکه گفتیم آسیاب بالمیل استوانه ای است؛ به صورت افقی بر روی پایه ی آسیاب قرار می گیرد. بعد از تنظیم آن با سرعت ثابت شروع به چرخش می کند. گلوله هایی که داخل این آسیاب قرار دارند می چرخند و حرکت می کنند. خاک یا ماده ای که درون این آسیاب ها وارد می شود همراه با آسیاب شروع به چرخش می کند و طبق قانون فیزیک وقتی به بالای آسیاب رسید دانه ها سقوط می کند. وقتی دانه ها سقوط می کنند روی گلوله ها می افتند و به صورت ضربه ای خرد می شوند.

بعد در میان گلوله ها قرار می گیرند و به علت فشاری که گلوله ها هنگام حرکت روی یکدیگر دارند، بر اثر سایش بار دیگر خرد می شوند. همه ی این اتفاقات یعنی میزان چرخش، اندازه دانه بندی و غیره بر اساس اصول و محاسبات ریاضی محاسبه می شود.

آسیاب رادمیل چیست؟

نوع دیگر آسیاب، رادمیل است که به آن آسیاب میله ای نیز گفته می شود. در این نوع در داخل استوانه ی آسیاب به جای گلوله، میله های بلندی که از متریال چدن با ترکیب خاصی است قرار می گیرد. مقدار این میله ها با توجه به اندازه خود آسیاب تغییر می کند. اما اصولاً طراح آن، معیارهایی را برای آن ها در نظر می گیرد که متناسب با مقدار ماده، مقدار میله نیز شارژ شود.

نوع کار آسیاب رادمیل

آسیاب رادمیل نیز درست مانند بالمیل عمل می کند. فقط با این تفاوت که داخل اولی میله و دومی گلوله است.

آسیاب رادمیل یا میله ای

جنس گلوله های آسیاب بالمیل

نکته مهم در استفاده از یک آسیاب بالمیل نوع گلوله های آن است. یعنی گلوله در صنایع سیمان و صنایع مانند فلزی متفاوت است. این بدین دلیل است که این دو صنعت حتی در پروسه کاری نیز متفاوت هستند. همچنین عامل دیگری مانند سختی مواد معدنی نیز در این پروسه تاثیر دارد. عامل مهم دیگر میزان خوردگی است که مواد معدنی روی گلوله ها و میله ها ایجاد می کنند.

گلوله های آسیاب بالمیل

آنچه گلوله ها را از هم متمایز می کند، میزان کروم موجود در آن ها است. میزان ریز و درشت شدن دانه ها به میزان سرعت چرخش آسیاب ها بستگی دارد.

مطالعه این مقاله رو پیشنهاد می کنم  کوره قال ذوب نقره برای استخراج نقره و طلا

آسیاب خشک و تر

نکته مهم دیگر در روش کار آسیاب روش تر یا خشک بودن آسیاب است. که این به نوع صنعتی که از ماده ی معدنی استفاده می کند بستگی دارد.

آسیاب بالمیل به روش تر

در روش آسیاب تر، وقتی خاک را به داخل آسیاب وارد می کنند در قسمتی از آسیاب مجرایی وجود دارد که از آنجا آب نیز وارد سیستم می شود. این سیستم ها برای صنایعی مانند تولید کنسانتره سرب و کنسانتره روی کاربرد دارد. هدف از تهیه پالپ در این صنایع این است که بتوانند سیستم را بر اساس دانسیته تنظیم کنند. تنظیم خط تولید بر اساس دانسیته یکی از بهترین روش ها برای گفته شده می باشد.

بعد از تولید کنسانتره های سرب اگر این محصولات عیار مناسبی داشته باشند وارد مرحله پیرومتالوژی می شوند و یا به کارخانه های پیرومتالوژی فروخته می شوند. در این قسمت کنسانتره ها وارد کوره می شوند.

آسیاب بالمیل به روش خشک

روش دیگر آسیاب کردن و میکرونیزه مواد معدنی، استفاده از آسیاب بالمیل به روش خشک است. در این روش مواد معدنی از طریق نوار نقاله به صورت خشک وارد آسیاب بالمیل می شود و بدون هیچ مواد اضافه ای درون این آسیاب می چرخد و بعد از میکرونیزه شدن از آن خارج می شود. این روش در صنعت سیمان مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ی قرار گیری آسیاب ها

نحوه ی قرار گیری و در واقع ترتیب قرار گیری آسیاب بالمیل و رادمیل بستگی به خطوط تولید دارد. یعنی با توجه به نیاز کارخانه و اندازه ی میکرون کردن خاک می توانند از تعداد مختلف و اندازه های مختلف این آسیاب ها استفاده کنند.

در بعضی خطوط تولید به دلیل سختی بالای ماده ی معدنی اول آسیاب رادمیل و بعد از آن بالمیل را قرار می دهند. همچنین برای افزایش ظرفیت آن می توانند چند بالمیل در امتداد هم و چند رادمیل را در امتداد هم به کار ببرند.

نکته مهم تنظیم میزان میکرونیزه کردن در آسیاب ها است. این اندازه ها با روابط ریاضی محاسبه می شود که به آن قانون d80 می گویند. بر اساس این قانون 80% ماده ی معدنی که از آسیاب بالمیل و رادمیل خارج می شوند، باید در حوزه ی مورد استفاده ی ما باشد. در غیر این صورت مسیر مشکل دارد و باید اندازه ها و میزان چرخش آسیاب را تغییر داد.

آسیاب رادمیل و بالمیل

سوالات پر تکرار آسیاب بالمیل و رادمیل

اندازه ی آسیاب بالمیل و رادمیل قابل تغییر است یا اندازه ها ثابت هستند؟

چون این آسیاب ها پیش ساخته نیستند و بر اساس سفارش مشتری ساخته می شوند در هر اندازه ای که بخواهید ساخته می شود.

آسیاب بالمیل و رادمیل تا چه اندازه خاک را میکرونیزه می کند؟

میزان میکرونیزه کردن این آسیاب بر اساس نیاز خط تولید است و اینکه بخواهید آن را تا میزان میکرونیزه کنید. ولی تا حد 10 میکرومتر امکان میکرونیزه کردن وجود دارد.

میزان خوردگی گلوله ها را چگونه تعیین می کنند؟

یکی از مباحث مهم در آسیاب بالمیل و رادمیل میزان خوردگی گلوله ها و میله ها است که باید آن را در یک سال و اگر زیاد بود در یک ماه مورد پایش قرار دارد. این خوردگی ممکن است ماهیانه به چند تن هم برسد.

عوامل خوردگی گلوله ها و میله ها چیست؟

سایش گلوله ها روی هم و همچنین ترکیباتی که درون خاک وجود دارد. مثلاً اگر خاک حاوی سیلیس زیادی باشد، می تواند روی گلوله و میله خوردگی ایجاد کند.

2 نظر

  • این مطلب خیلی کامل و دقیق بود. من چند سالی می شه که با این دستگاه ها سروکار دارم ولی در کل ازش خوشم اومد.

    • سلام دوست عزیز. خوشحالیم که که مطلب رو کامل دیدید. هر زمان که نیاز به ساخت کوره و یا آسیاب بالمیل و رادمیل داشتید ما در خدمتتون هستیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.