تصفیه غبارهای صنعتی با بگ فیلتر

تصفیه غبارهای صنعتی با بگ فیلتر

وقتی وارد مباحث صنعتی می شویم باید اطلاعات بیشتری درباره ی لوازم اولیه، ثانویه و حتی احتمالی آن ها داشته باشیم. در صنایعی مانند سیمان، کاشی، تولید فولاد، پروسه تولید شمش مس و سرب و سایر عناصر و از این قبیل، آلودگی های زیست محیطی فراوانی وجود دارد که آثار مخرب آن ها تا سالیان دراز بر روی محیط زیست و حتی انسان ها می ماند. کارخانه ها برای پیشگیری و یا به حداقل رساندن این آثار برنامه هایی در نظر گرفته اند. یکی از این موارد مهم، استفاده از بگ فیلتر ها می باشد.

بگ فیلتر (فیلتر کیسه ای) چیست؟

اگر با صنایع گفته شده در بالا آشنایی کمی هم داشته باشید حتماً می دانید که چه غباری را تولید و به هوا منتشر می کنند. برای درک بهتر موضوع یک مثال می زنیم. صنعت تولید شمش سرب را در نظر بگیرید. وقتی که کنسانتره های سرب را به منظوره ذوب کردن در کوره ها می ریزند، بعد از اینکه مواد شروع به ذوب کردند، قطعاً بخارات و گازهایی از آن متصاعد می شود. تصور می کنید این بخارات چیست؟ شاید به نظر بعید می آید؛ اما این بخارات اکسید سرب می باشد که به شدت سمی و سرطان زا است.

بخارات سفید رنگی که اگر اداره محیط زیست متوجه شود که این بخارات بدون غبارگیری به محیط آزاد می شوند، جرایم چند صد میلیونی و یا حتی میلیاردی در انتظار شرکت ها خواهد بود.

حالا برای دفع این اکسید سرب چه باید کرد؟ اینجاست که بگ فیلتر به فریاد می رسد. بگ فیلتر، فیلترهای قوی هستند که می تواند غبار حاصل از تبخیر مواد را به خود جذب کند و بعد از پاک سازی، آن از اکسید سرب، باقی مانده هوا را به سمت بیرون هدایت کنند.

در مورد صنعت شمش سرب، بعد از اینکه بگ فیلترها از غبار اشباع شدند، اکسیدسرب را از بگ فیلتر جدا کرده و برای تعیین عیار به آزمایشگاه می فرستند. بعد از تعیین عیار که غالباً حاوی مقدار زیادی سرب عنصری است، آن را برای استفاده و استخراج روی به کارخانجات دیگر می فرستند.

جنس بگ فیلتر چیست؟

هنگام خرید کوره ذوب و بگ فیلتر باید به این مسئله توجه کنیم که آن ها را برای چه مواردی می خواهیم. چون مثلاً عنصر سرب و مس با هم تفاوت دارند و در نتیجه بخارات، دمای ذوب آن ها نیز متفاوت خواهد بود. جنس فیلترهای کیسه ای غالباً از پلی استر است اما می تواند بسته به اینکه در چه صنعتی استفاده می شود و دمای گاز خروجی آن چقدر است، میزان رطوبت گاز خروجی، چه مقدار مواد خروجی اسیدی یا قلیایی هستند، اندازه ی دانه های آن ها تغییر کند.

چون این ها باید در مقابل دمای بالا مقاوم باشند به این دلیل که گازهای خروجی علاوه بر دمای بالا ممکن است با سرعت زیادی به سمت خروجی حرکت کنند در این شرایط بگ فیلتر نباید در برابر این دما و فشار پاره شوند.

مکانیزم عمل فیلتر کیسه ای

بگ فیلترها را در انتهای ستون های خروجی که گازهای حاصل از تبخیر از آنجا خارج می شوند متصل می کنند. گازهای حامل بخارها، توسط مکنده ها جذب و با سرعت زیادی به سمت بگ فیلتر پرتاب می شوند. ذرات بزرگ به علت وزن بالا، روی دیواره ها نشست می کند و نمی تواند به انتهای ستون برسد. ولی وقتی این گازها به این فیلترهای کیسه ای می رسد، ذرات ریز روی آن می نشیند و گاز به صورت تصفیه شده از فیلتر کیسه ای رد می شود.

مطالعه این مقاله رو پیشنهاد می کنم  انواع کوره ذوب صنعتی و روش کار آن ها

 

 

بگ فیلتر

 

 

وقتی مقدار زیادی از این ذرات روی فیلتر می نشیند، فیلتر اشباع می شود و دیگر کیفیت قبلی را نخواهد داشت. بنابراین زمان جداسازی ذرات آن رسیده است. این فیلترها را به سه روش می توان پاکسازی کرد.

روش های جداسازی ذرات از فیلترهای کیسه ای

برای جدا کردن مواد از بگ فیلتر می توان از سه روش مختلف استفاده کرد.

  • شیکر مکانیکی
  • پالس جت
  • هوای معکوس

شیکر مکانیکی بگ فیلتر

در این روش بعد از اشباع فیلتر کیسه ای توسط غبار، آن را با یک لرزاننده که درست پشت بگ فیلتر قرار دارد و شامل یک موتور است، به حرکت در می آورند. تمام ذراتی که روی فیلتر کیسه ای جمع شده بود، به سطوح مشخصی انتقال داده می شوند. اگر از این روش استفاده شود، نیاز به فضای بزرگتری است تا بتوان تعداد فیلترهای کیسه ای را افزایش داد و میزان گذر هوا زیاد کرد.

 

بگ فیلتر

 

جداسازی فیلتر کیسه ای با پالس جت

یکی دیگر از روش های جداسازی ذرات از بگ فیلتر است. در این روش هوای تمیز با فشار خیلی زیادی به سمت بگ فیلتر پرتاپ می شود. پالس جت می تواند درون هر کیسه یک دهنه داشته باشد که بتوان هوای شلیک شده را به تمام فیلترهای  کیسه ای انتقال دهد. پالس جت در این کار فقط چند ثانیه جریان گاز را قطع می کند. در این روش فیلترها بهتر تمیز می شوند و نیاز به فضای کمتری نسبت به شیکر دارد.

جداسازی ذرات از بگ فیلتر با روش هوای معکوس

مسیر حرکت ذرات در کیسه های بگ فیلتر مشخص است و از بالا به پایین می باشد. زمانی که بخواهیم از روش هوای معکوس استفاده کنیم، فشار هوا را در مسیری خلاف جهت ذرات ورودی به کیسه ی بگ فیلتر وارد می کنند و ذرات از دیواره ها کنده می شود و در جامبو بگ هایی که زیر بگ فیلترها قرار دارد می ریزد. 

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

 

سوالات متداول

 

بگ فیلتر چیست؟

برای تصفیه هوای خروجی از کوره های ذوب که حاوی غبارهای فلز مورد نظر است، از کیسه ها و یا فیلترهایی استفاده می شود که به آن ها بگ فیلتر می گویند. 

بگ فیلتر چگونه عمل می کند؟

بگ فیلترها را به صورت منظم و با تعداد بالا کنار هم قرار می دهند. بخاراتی که از کوره ها خارج می شوند از این فیلترها می گذرند و غبار در این کیسه ها به دام می افتد و هوا بدون غبار بیرون می رود. 

عمر مفید غبارگیر کیسه ای چقدر است؟

عمر غبارگیر کیسه ای به میزان استفاده از آن ها بستگی دارد. ولی در صورتی که به خوبی نگه داری شوند تا 15 سال دوام خواهند داشت. اما بعد از هر بار پر شدن و اشباع شدن می توان آن را پاکسازی کرد و مجدد استفاده نمود.

کیسه ی بگ فیلتر چگونه پاکسازی می شود؟

برای این کار سه روش وجود دارد که عبارتند از جت پالس، شیکر مکانیکی و روش معکوس.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.