روش های پاکسازی ذرات از بگ فیلتر

روش های پاکسازی ذرات از بگ فیلتر

وقتی وارد مباحث صنعتی می شویم باید اطلاعات بیشتری درباره ی لوازم اولیه، ثانویه و حتی احتمالی آن ها داشته باشیم. در صنایعی مانند سیمان، کاشی، تولید فولاد، پروسه تولید شمش مس و سرب و سایر عناصر و از این قبیل، آلودگی های زیست محیطی فراوانی وجود دارد که آثار مخرب آن ها تا سالیان دراز بر روی محیط زیست و حتی انسان ها می ماند. کارخانه ها برای پیشگیری و یا به حداقل رساندن این آثار برنامه هایی در نظر گرفته اند. یکی از این موارد مهم، استفاده از بگ فیلتر ها می باشد.

بگ فیلتر (فیلتر کیسه ای) چیست؟

اگر با صنایع گفته شده در بالا آشنایی کمی هم داشته باشید حتماً می دانید که چه غباری را تولید و به هوا منتشر می کنند. برای درک بهتر موضوع یک مثال می زنیم. صنعت تولید شمش سرب را در نظر بگیرید. وقتی که کنسانتره های سرب را به منظوره ذوب کردن در کوره ها می ریزند، بعد از اینکه مواد شروع به ذوب کردند، قطعاً بخارات و گازهایی از آن متصاعد می شود. تصور می کنید این بخارات چیست؟ شاید به نظر بعید می آید؛ اما این بخارات اکسید سرب می باشد که به شدت سمی و سرطان زا است.

بخارات سفید رنگی که اگر اداره محیط زیست متوجه شود که این بخارات بدون غبارگیری به محیط آزاد می شوند، جرایم چند صد میلیونی و یا حتی میلیاردی در انتظار شرکت ها خواهد بود.

حالا برای دفع این اکسید سرب چه باید کرد؟ اینجاست که بگ فیلتر به فریاد می رسد. بگ فیلتر، فیلترهای قوی هستند که می تواند غبار حاصل از تبخیر مواد را به خود جذب کند و بعد از پاک سازی، آن از اکسید سرب، باقی مانده هوا را به سمت بیرون هدایت کنند.

در مورد صنعت شمش سرب، بعد از اینکه بگ فیلترها از غبار اشباع شدند، اکسیدسرب را از بگ فیلتر جدا کرده و برای تعیین عیار به آزمایشگاه می فرستند. بعد از تعیین عیار که غالباً حاوی مقدار زیادی سرب عنصری است، آن را برای استفاده و استخراج روی به کارخانجات دیگر می فرستند.

فیلتراسیون بگ فیلتر

جنس بگ فیلتر چیست؟

هنگام خرید کوره ذوب و بگ فیلتر باید به این مسئله توجه کنیم که آن ها را برای چه مواردی می خواهیم. چون مثلاً عنصر سرب و مس با هم تفاوت دارند و در نتیجه بخارات، دمای ذوب آن ها نیز متفاوت خواهد بود. جنس فیلترهای کیسه ای غالباً از پلی استر است اما می تواند بسته به اینکه در چه صنعتی استفاده می شود و دمای گاز خروجی آن چقدر است، میزان رطوبت گاز خروجی، چه مقدار مواد خروجی اسیدی یا قلیایی هستند، اندازه ی دانه های آن ها تغییر کند.

چون این ها باید در مقابل دمای بالا مقاوم باشند به این دلیل که گازهای خروجی علاوه بر دمای بالا ممکن است با سرعت زیادی به سمت خروجی حرکت کنند در این شرایط بگ فیلتر نباید در برابر این دما و فشار پاره شوند.

مکانیزم عمل فیلتر کیسه ای

بگ فیلترها را در انتهای ستون های خروجی که گازهای حاصل از تبخیر از آنجا خارج می شوند متصل می کنند. گازهای حامل بخارها، توسط مکنده ها جذب و با سرعت زیادی به سمت بگ فیلتر پرتاب می شوند. ذرات بزرگ به علت وزن بالا، روی دیواره ها نشست می کند و نمی تواند به انتهای ستون برسد. ولی وقتی این گازها به این فیلترهای کیسه ای می رسد، ذرات ریز روی آن می نشیند و گاز به صورت تصفیه شده از فیلتر کیسه ای رد می شود.

 

 

بگ فیلتر

 

 

وقتی مقدار زیادی از این ذرات روی فیلتر می نشیند، فیلتر اشباع می شود و دیگر کیفیت قبلی را نخواهد داشت. بنابراین زمان جداسازی ذرات آن رسیده است. این فیلترها را به سه روش می توان پاکسازی کرد.

روش های جداسازی ذرات از فیلترهای کیسه ای

استفاده از طراحی و نوآوری های ساده و مقرون به صرفه و افزایش راندمان بگ فیلتر باعث عملکرد و کارایی بهتر سیستم می شود که این برای حفظ محیط زیست سود آور بوده و به سود مشتری نیز هست. یکی از بهترین، موثر ترین و اقتصادی ترین روش ها برای حذف آلاینده های زیست محیطی سیستم بگ فیلتر می باشد. در چندین سال گذشته و با توجه به اینکه صنایع بیش از پیش توسعه پیدا کرده اند و آلاینده های زیست محیطی زیاد شده اند، صنعت به سیستم بگ فیلتر نیاز روز افزونی پیدا کرده است.
کارکرد این روش به این صورت است که گرد و غباری که از مرحله قبل عبور کرده اند وارد محفظه فیلتراسیون ( بگ هاوس ) می شوند. کیسه فیلتر ها ذرات معلق گرد و غبار را به دام می اندازند و رسوبی از لایه گرد و غبار روی سطح فیلتراسیون شکل می گیرد.

وقتی ضخامت این گرد و غبار رسوب کرده روی سطح فیلتراسیون زیاد می شود، راندمان دستگاه کاهش پیدا می کند. لذا تمیز کردن مداوم این رسوبات از سطح فیلتراسیون یا همان کیسه فیلترها جزو ملزومات می باشد.

 

برای جدا کردن مواد از بگ فیلتر می توان از سه روش مختلف استفاده کرد.

  • شیکر مکانیکی
  • پالس جت
  • هوای معکوس

پاکسازی بگ فیلتر

شیکر مکانیکی بگ فیلتر

در این روش بعد از اشباع فیلتر کیسه ای توسط غبار، آن را با یک لرزاننده که درست پشت بگ فیلتر قرار دارد و شامل یک موتور است، به حرکت در می آورند. تمام ذراتی که روی فیلتر کیسه ای جمع شده بود، به سطوح مشخصی انتقال داده می شوند. اگر از این روش استفاده شود، نیاز به فضای بزرگتری است تا بتوان تعداد فیلترهای کیسه ای را افزایش داد و میزان گذر هوا زیاد کرد.

 

بگ فیلتر

جداسازی فیلتر کیسه ای با پالس جت

یکی دیگر از روش های جداسازی ذرات از بگ فیلتر است. در این روش هوای تمیز با فشار خیلی زیادی به سمت بگ فیلتر پرتاپ می شود. پالس جت می تواند درون هر کیسه یک دهنه داشته باشد که بتوان هوای شلیک شده را به تمام فیلترهای  کیسه ای انتقال دهد. پالس جت در این کار فقط چند ثانیه جریان گاز را قطع می کند. در این روش فیلترها بهتر تمیز می شوند و نیاز به فضای کمتری نسبت به شیکر دارد. در ادامه این روش را بیشتر توضیح خواهیم داد.

یکی از متداول ترین روش ها برای تمیز کردن کیسه فیلترها روش جت پلاس است. این روش به این صورت است که هوای فشرده با سرعت زیاد از دهانه کیسه به داخل آن دمیده می شود و باعث ریختن ذرات از سطح فیلتراسیون به پایین شده و خیلی سریع جمع آوری می شوند.

اگر کیسه فیلترها بهتر و مؤثر تر تمیز شوند، سیستم بگ هاوس پایدارتر خواهد بود و مصرف انرژی سیستم نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

نصب ونتوری در دهانه کیسه فیلتر باعث می شود، عملکرد سیستم جت پلاس بهبود فوق‌العاده چشم گیری داشته باشد و مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

محققان تحقیقاتی در این زمینه انجام داده اند و تاثیر ونتوری بر عملکرد بگ هاوس را بررسی کرده اند.

طبق تحقیقات مورس: نصب ونتوری مصرف انرژی سیستم جت پلاس را در یک عملیات تا ۳۰ ٪ کاهش می دهد.
مؤثر ترین روش برای تمیز کردن گرد و غبار با ویسکوزیته بالا و چسبنده، نصب ونتوری می باشد. همچنین نشان دادند که برای تمیز کردن سیستم بگ هاوس بدون نصب ونتوری برای داشتن همان میزان پاک کنندگی، فشار پالس بالاتری لازم است که این بسیار زیاد می باشد.

سایر محققان با تحقیقات تجربی به نتایجی رسیدند: فشار پالس بالایی بر روی دیواره داخلی کیسه فیلتر از طریق نصب ونتوری اعمال می شود.

همچنین ۴۰ درصد قدرت تمیز کنندگی بیشتر در سیستم جت پلاس با نصب ونتوری وجود دارد.
با توجه به موارد گفته شده و با توجه به اینکه برای افزایش راندمان و حفاظت از محیط زیست استفاده از روش های نو و اقتصادی در طراحی و اجرای سیستم های غبار گیر صنعتی اهمیت دارد.

گروه آسوصنعت توانسته است بهترین طراحی سیستم جت پلاس، ونتوری با مصرف انرژی پایین را با استفاده از نتایج آزمایشگاهی، آکادمی و تجربی به دست آورند و نصب و راه اندازی موفقی داشته و این گونه نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست داشته باشند.

جداسازی ذرات از بگ فیلتر با روش هوای معکوس

مسیر حرکت ذرات در کیسه های بگ فیلتر مشخص است و از بالا به پایین می باشد. زمانی که بخواهیم از روش هوای معکوس استفاده کنیم، فشار هوا را در مسیری خلاف جهت ذرات ورودی به کیسه ی بگ فیلتر وارد می کنند و ذرات از دیواره ها کنده می شود و در جامبو بگ هایی که زیر بگ فیلترها قرار دارد می ریزد. 

شرکت آسو صنعت تولید کننده بهترین کوره های ذوب برای صنایع مختلف می باشد که با 18سال سابقه ی کار مفید و با انجام چندین پروژه موفق در زمینه تجهیز کارخانه ها به کوره های ذوب و سایر تجهیزات مانند بگ فیلتر و فن های مکنده همراه شما است.

سوالات متداول

 

بگ فیلتر چیست؟

برای تصفیه هوای خروجی از کوره های ذوب که حاوی غبارهای فلز مورد نظر است، از کیسه ها و یا فیلترهایی استفاده می شود که به آن ها بگ فیلتر می گویند. 

بگ فیلتر چگونه عمل می کند؟

بگ فیلترها را به صورت منظم و با تعداد بالا کنار هم قرار می دهند. بخاراتی که از کوره ها خارج می شوند از این فیلترها می گذرند و غبار در این کیسه ها به دام می افتد و هوا بدون غبار بیرون می رود. 

عمر مفید غبارگیر کیسه ای چقدر است؟

عمر غبارگیر کیسه ای به میزان استفاده از آن ها بستگی دارد. ولی در صورتی که به خوبی نگه داری شوند تا 15 سال دوام خواهند داشت. اما بعد از هر بار پر شدن و اشباع شدن می توان آن را پاکسازی کرد و مجدد استفاده نمود.

کیسه ی بگ فیلتر چگونه پاکسازی می شود؟

برای این کار سه روش وجود دارد که عبارتند از جت پالس، شیکر مکانیکی و روش معکوس.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.